Başka Dergisi'nden Üsküp sayısı

Balkan şehirlerini inceleyen Başka Dergisi son sayısında Üsküp'ü kapağına taşımış...

Başka Dergisi'nden Üsküp sayısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Balkan şehirlerini farklı bir üslupla inceleyen Başka (Baška) dergisi, üçüncü sayısında Üsküp’ü dosya konusu yapıyor. Yayın yönetmenliğini Enes Güler'in üstlendiği Başka dergisi, Saraybosna merkezli bir dergi olsa da, yeni sayısını Üsküp’te çıkarmış.

Derginin kapak tasarımında Kemal Mehmedoviç imzası var. Ali Enes Şahin, İrma Zmiric Çetinkaya ve Seyhan Günay da illustrasyonları ile dergiye renk katıyorlar.

Başka'nın üçüncü sayısında, birçok kalem yer alıyor. İbrahim Tenekeci "Şimdi Uzaklardasın", Yusuf Kaplan "Balkanların Kalbi: Üsküp", Müfid Yüksel "Bizim İçin Üsküp", Hakan Arslanbenzer "Yahya Kemal Beyatlı: Between the old and the new", Süleyman Gündüz "Heyecan Kadar Acı Veren Şehir" ve Ayhan Demir "Hayaller Üsküp, Gerçekler Skopje" yazılarıyla dergideler.

Hatice Tokur, Enes Güler, Ahmet Özcan, Halit Revaha Zini ve Mehmet Arif dosya konusu yazılarıyla dergide yer alan diğer isimler.

Bosna edebiyatının önemli kalemlerinden Mak Dizdar "Unwilling Warrior"; Balkan Türk edebiyatı denince ilk akla gelen isimlerden Yahya Kemal'in "Rindlerin Ölümü" şiiri Türkçe ve Adnan Mulabdiç tercümesiyle Boşnakça olarak yer alıyor. Ayrıca Çağdaş Makedonya Türk edebiyatının önemli kalemlerinden Necati Zekeriya "Çarşının İnsanları" ve Avni Engüllü "Üsküp'ün Ortasında Burmalı Camii" şiirleri ile dergiye değer katmışlar.

Derginin Boşnakça ve Makedonca bölümlerinde; Mirzana Paşiç Kodriç "Venera iz Tunisa", Nadija Rebronja "Flamenko Utopija" ve Mateja Matevski "Sboha" şiirleri, Daniel Evresimoski ise "Carsijski Zvuci Koji Nestaju" yazısı ile yer alıyor.

İLHAMİ EMİN VE SAŞA LOŞİÇ SÖYLEŞİLERİ

Başka dergisi söyleşileriyle de dikkat çekiyor. Üsküp’ün sembol isimlerinden İlhami Emin ile gerçekleştirilen söyleşiye ilaveten Gözde Şeker Plavi Orkestar'dan Saşa Loşiç ile gerçekleştirdiği söyleşi ve Halil İbrahim İzgi'nin "Anne Sen Üsküp'e Neden Gittin?" başlıklı deneme-söyleşi ile üçüncü sayıya katkı sunmuş.

Derginin öykü sayfalarında ise "Hiçbir şey yok" ile Emin Akben, "Mezar Gezgini" ile Orçun Ünal ve ile "Benim Hiç Atım Yok" ile Emrah Yolcu’nun imzaları bulunuyor. A. Furkan Demir ise önceki sayılarda başladığı incelemesine "Hareket Üzerine Mülahazalar III" ile devam ediyor.

Başka dergisinde, sinema ve resim gibi sanatın farklı dallarında değerlendirme yazılara da yer veriliyor. Ali Recai Polat "Ay Işığında Beyaz Çiçek'ten Üçüncü Dünyaya Kalan" ve Enes Güler "Limonata Bir Balkan Filmi" yazılarıyla dergideler.

Başka dergisi, genç şair ve yazarları da ihmal etmiyor. Osman Boylu "Yola Çıkmadan Önce" yazısı, Ervanur Erdoğan "Çok Gizli Şiir" ve Seyhan Günay "Kimya Hanım" şiirleri ile üçüncü sayıya katılıyorlar.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2016, 17:17
banner53
YORUM EKLE

banner39