banner39

Başombudsmanlık için kulisler başladı

Anayasa değişikliğinin ardından Hükümet, Kamu Denetçiliği Kanunu için kolları sıvadı. Meclis'ten seçilecek Başombudsmanlık için kulisler başladı.

Genel 17.09.2010, 14:26 17.09.2010, 14:26
Başombudsmanlık için kulisler başladı

 

Okan Haksever / Dünya Bülteni / Ankara 

Hükümet, Anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesinin ardından, uygulama sürecini hızlandırmak için uyum yasalarını biran önce Meclis'ten geçirme kararı aldı. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in koordinasyonunda, ilgili bakanlıklar ve AK Parti'nin hukukçu kurmayları uyum yasaları için hummalı çalışma başlattı. Kamu Denetçiliği, Ekonomik ve Sosyal Konsey gibi yeni yapılar için 2011 bütçesinden pay ayrılabilmesi için ilgili yasaların bir an önce çıkarılması gerekiyor.

ERDOĞAN’DAN TALİMAT


Anayasa değişikliğiyle oluşan yeni tablonun, uygulamasın seçimlere kadar vatandaşlara göstermek için Başbakan Erdoğan, kurmaylarına, “anayasa değişikliğiyle ilgili uyum yasaları bir an önce çıkarılsın. HSYK’daki yeni yapı acilen kurulsun. Özellikle muhalefetin, ‘Yandaş yargı oluşturuluyor’ eleştirilerine karşı vatandaş, haklılığımızı görsün” talimatı verdi.

İlgili bakanlıklar, Adalet Bakanlığı ile koordinasyon halinde tasarıları hazırlayıp, ilk Bakanlar Kurulu'na yetiştirecek. Jet hızıyla Meclis'e gönderilecek olan düzenlemeler 1 Ekim'de Meclis'in açılmasının ardından Aralık ayındaki bütçe görüşmelerine karar Genel Kurul'dan geçirilecek. Bütçeden pay alması gereken kurumlarla ilgili düzenlemeler öncelikli olarak görüşülecek. Yaz tatili öncesinde anayasa değişikliği için tam mesai yapan Meclis, yeni dönemde de yılbaşına kadar anayasa değişikliğiyle bağlantılı uyum yasaları için ter dökecek. 12 Eylül darbesini yapanların yargılanmasıyla ilgili özel bir düzenleme öngörülmüyor.

MECLİS SEÇECEK

BaşOmbudsman, Meclis tarafından seçilecek. Ombudsman olmak için, 35 yaşından büyük olmak hukuk veya hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren siyasal bilimler, idari bilimler, iktisat ve maliye alanlarında en az 4 yıllık yükseköğrenim yapmış veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından mezun olmak gerekiyor. Kamuda veya özel sektörde mesleğinde en az 10 yıl tecrübe şartı aranırken, Ombudsman’ın bir siyasi parti üyesi olmaması gerekiyor. Ombudsman’ın ayrıca kamu haklarından yasaklı olmaması ve yüz kızartıcı suç işlememiş olması gerekiyor. BaşOmbudsman için kamuoyunda Yargıtay Onursal Başkanı Sami Selçuk ve eski bakanlardan Hasan Celal Güzel’in isimleri geçiyor. CHP’nin adayının DSP’den Adalet Bakanlığı yapan Hikmet Sami Türk olması beklenirken, MHP’nin Türk’ün adaylığına destek verip vermeyeceği henüz netleşmedi. AK Parti'de bazı isimlerin Sami Selçuk'un aday gösterilmesine karşı çıktığı ve Anayasa Mahkemesi üyeliğinden emekli olan Sacit Adalı'yı önerdiği ifade ediliyor.

KKTC’DE BİLE VAR

Ombudsmanlık, genel ifadesiyle, “Kamu Denetçiliği” anlamına geliyor. Saygın sivil şahsiyetler arasından seçilen kişilerin oluşturduğu bu kurum, idarenin işleyişiyle ilgili şikâyetleri, idarenin her türlü eylem, işlem, tutum ve davranışlarını, insan haklarına saygı, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden inceleyerek, araştırmayı ve idareye önerilerde bulunmayı hedefliyor. Vatandaş, devletle ilgili her türlü şikâyetini, mahkemeye gitmeden ombudsmanlara iletecek. Yüksek su faturasıyla ilgili şikâyetler bile ombudsmana iletilebiliyor. Dünyada 40’tan fazla ülkede uygulanan “Kamu Denetçiliği” sistemi, vatandaşların kamu kuruluşlarıyla olan ihtilaflarının, yargıya taşınmadan çözülmesini öngörüyor. KKTC’de vatandaş, fazla gelen su faturası için Ombudsman’a başvurabiliyor. 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?