banner39

Başörtüsü karşıtı hakime inceleme

İstanbul Adliyesi'nde başörtülü avukatı duruşmaya sokmayan hâkim hakkında HSYK tarafından inceleme başlatıldı

Genel 29.04.2013, 13:22 29.04.2013, 13:22
Başörtüsü karşıtı hakime inceleme

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Danıştay 8. Dairesi'nin avukatların başörtüsü ile duruşmaya girebilecekleri yönündeki kararı ardından İstanbul Adliyesi'nde başörtülü avukatı duruşmaya sokmayan hâkim hakkında Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından inceleme başlatıldı.

Avukat Elif Dila Kalınlı bir dosyası ile ilgili olarak 18 Nisan 2013 günü İstanbul 13. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne gitti. Ancak Kalınlı mahkeme hâkimi Hatice Fikret Baysal tarafından kamusal alan duruşma salonuna başörtüsüyle  giremeyeceği yönünde uyarıldı ve salondan dışarı çıkması istenildi.

Danıştay 8. Dairesi'nin Avukatlık Meslek Kuralları'nın 20. Maddesine konan bayan avukatların duruşma salonlarında başları açık olacağına dair hükmü 5 Kasım 2012 günü iptal ettiğini hatırlatması üzerine Hâkim Baysal, "Yok öyle bir karar" diye bağırdı, tartışma sonrası da duruşmayı erteledi.

Kalınlı, HSYK'ya iletilmek üzere İstanbul Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet komisyonu Başkanlığı'na dilekçe vererek "Hâkim, Danıştay kararı bulunmasına rağmen kararı yok sayarak savunma yapmamı engellemiştir" şikayetinde bulundu. Komisyon Başkanlığı da gerekli incelemenin yapılması üzerine dilekçeyi, HSYK Genel Sekreterliği'ne gönderdi. HSYK, Hâkim Baysal hakkında inceleme başlattı.

İnceleme sonucu soruşturmaya geçilip geçilmeyeceğine karar verilecek.

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?