banner39

Başörtüsü karşıtı hakimlere suç duyurusu

Danıştay kararlarına rağmen kadın avukatları başörtüsü nedeniyle duruşmaya almayan hakim, bu davranışı nedeniyle HSYK'ya şikayet edildi

Genel 19.04.2013, 13:55 19.04.2013, 15:17
Başörtüsü karşıtı hakimlere suç duyurusu

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Danıştay'ın avukatlara getirdiği başörtüsü özgürlüğüne rağmen karara direnerek hukuku çiğneyen hâkimlerle ilgili suç duyurusunda bulunuldu. 

Başörtüsüyle duruşmaya giren Fadime D. hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunan İstanbul 21. Asliye Ticaret Mahkemesi Hâkimi Adnan Yılmaz, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) şikâyet edildi.

Fadime D.'nin avukatı Bilal Çalışır tarafından Kurul'a sunulan dilekçede, kadın avukatın duruşmada alenen tahkir edildiği kaydedildi.

Hâkimin mevzuatta suç olduğu yönünde bir hüküm olmamasına rağmen başörtülü avukat hakkında suç duyurusunda bulunarak TCK'nın 271. maddesi kapsamında suç uydurduğu vurgulandı. Hâkimin, görev sınırlarını aşarak ideolojik, önyargılı ve kasıtlı bir şekilde hareket ettiğine işaret edildi. Adnan Yılmaz hakkında 'Görevi kötüye kullanma', 'ayrımcılık', 'çalışma hürriyetini engelleme' gibi suçlardan işlem yapılması talep edildi. HSYK dışında savcılığa da suç duyurusunda bulunduklarını kaydeden avukat Bilal Çoban, suç duyurusunun da savcılık tarafından HSYK'ya iletileceğini dile getirdi. Çoban, "Danıştay 8. Dairesi'nin açık kararı var. Müvekkilimin buna dayanarak duruşmaya girdi. Hâkimler, Danıştay kararına uymak zorunda. Biz şikâyetimizi hem HSYK hem de savcılığa yaptık. HSYK inceledikten sonra ilgili savcılığa gereğinin yapılması için göndermesi gerekiyor." dedi.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?