Başörtüsü, sendika eylemiyle kamuda

Başörtüsüyle işe gidemeyen şu an Eğitim Bir-Sen sendikasının başlattığı eylem kapsamında serbest kıyafetle okula gidebiliyor; ancak Kılık-Kıyafet Yönetmeliği'nin değişmedikçe yasak devam edecek

Başörtüsü, sendika eylemiyle kamuda

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kamuda başörtüsünün serbest bırakılması için şu ana kadar yürütülen kampanyalar ve eylemlere rağmen sorun hâlâ çözülebilmiş değil. Sorunun çözülmesi için 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nu kapsamında çıkarılan Kılık-Kıyafet Yönetmeliği'nin değiştirilmesi gerekiyor. Yönetmeliğin değiştirilmesi için şu ana kadar hiçbir adım atılmadı.

Eğitim Bir-Sen'in mart ayında başlattığı "Kamuda başörtüsüne özgürlük" eylemi kapsamında şimdilik sendikaya üye bazı öğretmenler başörtüleriyle işe gidebiliyor. Bugün bazı gazetelerde yer alan "Çarşaflı öğretmen" başlıklı haberlerde lince maruz kalan öğretmen de sendikaya üye olan öğretmenlerden biri.

Şu ana kadar başörtüsüyle ve serbest kıyafetle okula ya da başka kurumlardaki işine gitmek isteyen memurlar, Eğitim Bir-Sen'e üye oluyor. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) sözleşmesi gereği, sendikal faaliyetler kapsamında yapılan eylemlerde memurlara disiplin cezası uygulanmıyor. Öğretmenler şimdilik bu imkandan faydalanarak serbestçe işe gidebiliyor; ancak bir an önce yasal düzenleme yapılması gerektiği belirtiliyor.

Yönetmeliğin kaldırılması için de Memur-Sen de 12 milyon imza toplayarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na teslim etmişti.

DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ

Memur-Sen'in 12 milyonluk imzayı toplayarak hükümete teslim etmesinden sonra da herhangi bir adım gelmedi. Ancak son günlerde sık sık konuşulan ve bu ayın sonuna doğru açıklanması beklenen Demokratikleşme Paketi'nde başörtüsü konusuna bir çözüm getirildiği belirtiliyor.

İddiaya göre pakette kamuda başörtüsünün serbest olması için yasal düzenleme öneriliyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2013, 17:54
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Beytullah Emrah
Beytullah Emrah - 7 yıl Önce

bu haberde bir çarpıtma var, egitim-bir-sen dısında sendikalar da var bu boykotta. sadece tek bie sendikaya indirgenmesi hoş olmamış. diğer bazi sendikaların üyeleri de destekliyor eylemi. bu haber degil sanki reklam gibi olmuş, haksızlık yapılmış.

banner39