banner39

Başsavcı'nın ses kaydı orjinal çıktı

Adlî Tıp ve Emniyet onayladı: Savcı Demirci'nin ses kaydı montaj değil

Genel 06.07.2011, 07:56 06.07.2011, 07:56
Başsavcı'nın ses kaydı orjinal çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İnternete düşen ses kaydında Başbakan Erdoğan'a hakaret ve küfürler eden Cumhuriyet Savcısı Salim Demirci'nin 'ses kaydı montaj' iddiası çöktü. Adlî Tıp Kurumu ve Emniyet Kriminal'in raporlarına göre, ses kaydı Demirci'ye ait ve montaj değil. Başbakan, Demirci'nin yargılandığı davaya müdahil oldu.

Zaman'ın haberine göre, Özel yetkili Ankara cumhuriyet savcısıyken internette yayınlanan ses kaydında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile eski Diyarbakır Valisi ve Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala'ya yönelik ağza alınmayacak küfürler savuran Cumhuriyet Savcısı Salim Demirci, 'hakaret ve görevi ihmal' iddiasıyla Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nde yargılanıyor. Hazırlanan iddianamede, Demirci hakkında 'Zincirleme şekilde görevi ihmal ve kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret' suçlarından 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istendi. İddianamede Demirci'nin 2004 ile 2007 yılları arasında toplam 64 dosyayı 3 aydan 4 yıla kadar, bir kısmını ise zamanaşımı süreleri dolana kadar işlemsiz ve sürüncemede bıraktığı belirtildi. Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nde yapılan ilk duruşmada Demirci, ses kaydının kendisine ait olmadığı şeklinde savunma yaptı. Daire, ses kaydının Demirci'ye ait olup olmadığının tespiti için Emniyet Kriminal ve Adli Tıp kurumlarının inceleme yapmasına karar verdi. Her iki kurum da Yargıtay'a "Sesin Demirci'ye ait olduğu kuvvetle mümkün ve muhtemeldir. Kayıtta montaj yoktur." yönünde rapor verdi.

Savcı Demirci'ye ait olduğu belirtilen bir ses kaydı 7 Mart 2008'de YouTube'da yayınlanmıştı. Demirci bu kayıtlarda, Kürt meselesine yaklaşımını eleştirdiği Başbakan Erdoğan ile eski Diyarbakır Valisi Başbakanlık Müsteşarı Ala'ya ağza alınmayacak küfürler ediyordu. Ses kaydı üzerine Demirci özel yetkileri kaldırılarak, Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na atanmıştı. Demirci, yeni HSYK'nın 2011 yaz kararnamesinde de Kahramanmaraş savcılığına atanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?