banner39

Batı ülkeleri 'erken avantaj' için İran kapısında

Uluslararası yaptırımların gevşetilmesi kararı üzerine, 100’den fazla Fransız şirket İran’a çıkarma yaptı, Alman ve Hollandalı temsilciler de İran yolcusu...

Genel 03.02.2014, 11:00 03.02.2014, 12:06
Batı ülkeleri 'erken avantaj' için İran kapısında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Batı ülkeleri, uluslararası yaptırımların gevşetilmesi kararı üzerine,'erken avantaj' için İran'a çıkarma yapmaya başladı. Financial Times’ın haberine göre, yaptırımların gevşetilmesi kararının hemen ardından bugün 100’den fazla Fransız şirket temsilcisi İran’a gitti. Önümüzdeki haftalarda Alman ve Hollandalı şirket temsilcilerinin de İran yolcusu olacakları belirtiliyor.

Aralarında petrol devi Total, mühendislik firması Alstom, telekom grubu Orange ve otomobil üreticisi Renault'un temsilcilerinin de olduğu heyetin üç günlük ziyaretinin, İran'da anlaşma sonrası yatırımların geri döneceği umutlarını yükselttiği ifade ediliyor.

Fransa, İran'ın nükleer programına karşı sert bir tavır benimsemiş olmasına rağmen, aynı zamanda şirketleri için bu büyük pazarın potansiyelinden yararlanmak için hızlı hareket ediyor. Fransız heyette, hükümet temsilcilerini de içeriyor. Habere göre, diğer ülkeler de fırsatları kaçırmamak için hazırlanıyor.

Gıda sanayi, sağlık, yedek otomobil parçaları sanayi, kentsel planlama ve mühendislikte uzmanlaşmış şirketlerden oluşan bir Alman iş heyeti, Şubat ayı sonlarında İran'a gidecek. Hollandalı bir heyetin de yakında ülkeyi ziyaret etmesi bekleniyor.

Bu arada, diğer ülkelerdeki temsilcileri aracılığıyla Amerikalı şirketlerin de üst düzey İranlı yetkililerle müzakere halinde olduğu belirtiliyor.

"Avrupalı işadamları İranlılar ile toplantıdan çıkarken bazen ABD şirketlerinin temsilcilerinin içeri girmeye hazırlandığını fark ediyor," diyen bir Batılı piyasa analisti, "Amerikalılar bazı fırsatları Avrupalılar'dan alabilir ama onların varlığı yaptırımların kaldırılabileceği ümidini artırıyor" ifadesini kullandı.

İş adamlarının İran çıkarmasının organizatörleri, ziyaretin şimdilik herhangi bir sözleşme ile sonuçlanmasının beklenmediğini, amacın "keşif ve irtibat sağlamak" olduğunu vurguluyor.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?