banner39

Batı'da silah alımı ilk defa azaldı

SIPRI'nin araştırmasına göre, kriz ve daha az savaş, Batılı ülkelerin silahlanma oranını yıllardan beri ilk defa azalttı. Çin ve Rusya'da ise silahlanma arttı

Genel 15.04.2013, 11:27 15.04.2013, 13:32
Batı'da silah alımı ilk defa azaldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Merkezi Stockholm'daki barış araştırma kurumu SIPRI'nin son yaptığı açıklamaya göre batılı ülkelerin silahlanma oranı 2012'de bir yıl öncesine göre yüzde 0,5 azalarak 1,75 trilyon Dolara düştü. Araştırma sonuçlarında batılı ülkelerle, özellikle Çin ve Rusya arasındaki farkın belirgin bir şekilde arttığı görülüyor.

SIPRI silahlanma uzmanı Sam Perlo-Freeman, ABD ve Avrupa'daki tasarruf zorunluluğundan dolayı silah alımları azalırken, Çin ve Rusya gibi ülkelerin ise daha fazla silaha para harcadıklarının görüldüğünü söyledi. Perlo-Freeman, küresel silahlanmada dengenin zengin batılı ülkelerden gelişmekte olan ülkelere doğru kayma gösterdiğini belirtti.

ABD'nin silahlanma için harcadığı bütçe, alımların azalmasına rağmen dünyada ilk sırayı almaya devam ediyor. Geçen yıl Amerikan hükümeti askeri harcamaları için 682 milyar Dolar kullandı. Ekonomik gerilemeden dolayı askeri harcamalar yüzde 6 oranında azaltıldı. ABD'nin askeri harcamaları, 20 yıl önce Sovyetlerin yıkılmasından sonra ilk defa bu kadar geriledi. Ancak buna rağmen ABD'nin askeri harcamaları Çin'in yaklaşık 5 kat fazlasına tekabül ediyor.

SIPRI'nin verilerine göre Çin ise son 10 yılda askeri harcamalarını yüzde 175 oranında artırdı. Geçen yılın artış oranı ise bir yıl öncesine göre yüzde 7,8'i buldu. Rusya ise geçen yıl bir yıl öncesine göre yüzde 16 oranında daha fazla askeri harcama yaptı.

Avrupa ülkelerindeki silahlanma oranı ise ekonomik tasarruf tedbirleri dolayısıyla yüzde 10 sınırının altında kaldı. Almanya geçen yıl silahlanmada 9. sırada yeralarak toplam 45,8 milyar Dolar askeri harcama yaptı. Bir yıl öncesine göre yüzde 0,9 oranında bir artış görüldü.

SIPRI uzmanları NATO'nun Afganistan'dan çekilme işlemi tamamlanıncaya kadar önümüzdeki bir kaç sene içinde silahlanma harcamalarının azalmaya devam edeceğini tahmin ediyorlar. Gelişmekte olan ülkelerde ise askeri harcamaların artması bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?