banner39

Batman Belediyesi TPAO'dan pay istedi

Batman Belediye Başkanı Özdemir, TPAO'dan belediyeye pay verilmesi için başvuruda bulunduklarını söyledi

Genel 14.05.2014, 15:06 14.05.2014, 15:06
Batman Belediyesi TPAO'dan pay istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Batman’ın BDP'li Belediye Başkanı Sabri Özdemir, Batman bölgesinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) çıkardığı petrolden belediye olarak pay almak istediklerini söyledi. Özdemir, "Petrolün cefasını Batmanlılar, sefasını ise hükümetin belirlediği 5 il çekiyor. Çıkardığımız petrolden faydalanamıyoruz. Dün itibariyle Batman Belediyesi olarak TPAO'ya dilekçe vererek pay konusunda talepte bulunduk" dedi.

Batman'da, Petrol-İş sendikasının TPAO'ya ait Kristal Park’ta düzenlediği toplantıya katılan Batman Belediye Başkanı Sabri Özdemir, Batman Belediyesi olarak TPAO'dan bölgede ürettiği petrolden resmen pay istediklerini söyledi. TPAO'ya resmi dilekçe vererek pay istediklerini belirten Özdemir, şöyle dedi:

"Petrolün cefasını Batmanlılar, sefasını ise hükümetin belirlediği 5 il çekiyor. Çıkardığımız petrolden faydalanamıyoruz. Dün itibariyle Batman Belediyesi olarak TPAO'ya dilekçe vererek pay konusunda talepte bulunduk. Daha önce TPAO'da işçi sayısı 6-7 bin iken şimdiki sayı bin 500'e düşmüştür. Gittikçe kurum daha küçülüyor ve bunu da elimizden almaya çalışıyorlar. Buradan evine ekmek, aş götüren insanlarımızın ekmeğine göz koymuşlar. Buradan çıkan petrolden halk olarak pay istiyoruz. Bu da çok doğal ve normal bir şeydir. Neden Batman'dan çıkan petrolden batı illeri yaralanacak tüm Türkiye yaralanacak ama bölgedeki şehirler bundan yararlanmayacak. Batman Belediyesi, Batman halkı adına TPAO'dan talepte bulunmuştur. Bunun sonuçlarını da bekliyoruz. Türkiye'deki gelir dağılımına baktığımızda belediyeler arasında adaletsizlik ortadadır. Bu paydan belli iller ve şahıslar faydalanıyor. Aslında büyük bir skandaldır. Hükümetin de büyük bir ayıbıdır."

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?