banner39

Batman Valisi sessizliğini bozdu

Ahmet Türk'ün yumruklanması olayında "Onunla hesabım var" dediği Batman Valisi Ahmet Turan, "O memur tespit edilirse kesinlikle sonucuna katlanacak!" dedi.

Genel 23.03.2012, 22:36 23.03.2012, 22:36
Batman Valisi sessizliğini bozdu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Batman Valisi Ahmet Turhan, Mardin bağımsız Milletvekili Ahmet Türk'ün, "Beni yalancı çıkaran valiyle hesabım var" sözlerine cevap verdi: "O memur tespit edilirse kesinlikle sonucuna katlanacak!"

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkanı ve Mardin bağımsız Milletvekili Ahmet Türk'ün, "Beni yalancı çıkaran valiyle hesabım var" sözlerine bugün yanıt veren Batman Valisi Ahmet Turhan, olayın araştırılması için İçişleri Bakanlığı tarafından müfettiş gönderileceğini belirterek, "Cumhuriyet Başsavcılığı da inceleme başlattı. Olayın kapatılması söz konusu değil. O memur tespit edilirse kesinlikle sonucuna katlanacak" dedi.

20 Mart'ta Batman'da Nevruz öncesi çıkan olaylarda DTK Genel Başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk'ün de yumruklu saldırıya uğradığı olayları değerlendiren Batman Valisi Ahmet Turhan, politikacılarla polemiğe girmeyeceğini söyledi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN 5 KİŞİLİK MÜFETTİŞ BEKLENİYOR

Gündeminde, aş, iş, huzur ve eğitim ile hizmet sorunlarının olduğunu belirten Vali Turhan, "Gündemimizde şehrin diğer sorunları da var. Aş, iş, eğitim ve huzurlu bir şehir. Benim siyasetçiyle kaşık atacak halim yok. Milletvekili Ahmet Türk'e yönelik olayla ilgili İçişleri Bakanlığı'ndan müfettiş bekliyoruz. Bugün yarın beklediğimiz müfettişler beş kişilik komisyonla tüm görüntüleri kare kare inceleyecek. Sadece Milletvekili Türk'e değil, olaylarda vatandaşa silah çeken, tekme atan ve agresif davranan polis memurları hakkında da soruşturma açılacak. O gün Batman'da görevli bin 600 memurumuzun dışında 200 görevli de çevre illerden gelmişti. Özellikle milletvekillerinin korunmasına yönelik önlemlerimiz var. Bir milletvekilinin saldırıya uğraması bizim de zaafımız olur. Fakat hata yapan memur varsa da sonucuna katlanacaktır" dedi.

SAVCILIK DA OLAYI ARAŞTIRIYOR

İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin yanı sıra Cumhuriyet Başsavcılığı'nın da Ahmet Türk'e saldırı olayını çok yönlü araştırdığını ifade eden Vali Turhan, "Bu olay artık adli bir sürecin sorumluluğunda. Olayın kapatılması söz konusu değil. Ben kimseyi 'yalancı' konumuna düşürmedim. O anda çekilen beş saatlik görüntüleri kare kare inceledim. Saldırıya yönelik her hangi bir görüntüye rastlamadığımızı açıkladık. Elinde görüntü bulunanları bize başvurmalarıyla olayın çabuk aydınlanabileceğine işaret ettik. Burada kimsenin bu meselenin üzerini kapattığı yok. Artık hata yapanın yanına kar kalmıyor" diye konuştu.

KÜRTÇE BİLEN 600 POLİS GÖREVLİYDİ

Olayların yaşandığı günde görev yapan bin 800'den 600'ünün Kürtçe bildiğini hatırlatan Vali Turhan, kafalarına taş isabet eden memurlardan çoğunun da bu Kürtçe bilenler olduğunu anlatarak, şöyle konuştu:

"O gün görev yapan memurlardan 600'ü Kürtçe biliyordu ve kafalarına taş isabet eden memurlardan çoğu da Kürtçe bilenlerdi. Olaylarda çocuk ve kadınlara vuran memurlar tespit edilecek. Bir tek kişinin burnunun bile kanaması bizim için vahim olurdu. Yine Batman olayı ucuzu atlattı. Olası bazı olayların önüne geçildi. Gözaltına alınan 152 kişiden 70 kişi adliyeye çıkarıldı. Diğerleri serbest bırakıldı."

AHMET TÜRK: ŞİKAYETÇİ OLACAĞIM

Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, ise yaşadığı olaya ilişkin şikayetçi olacağını bildirdi. Türk, Batman'daki olayla ilgili olarak henüz ifadesinin alınmadığını söyledi.

Alınan raporların emniyet tarafından alınarak savcılığa götürüldüğünü anlatan Türk, "Bu nedenle benim yeniden bir dilekçe vermeme gerek yok. Kamuoyuna, basına yansımış, inceleme konusunda savcılar harekete geçmiş. Fakat bana ifade ile ilgili bir çağrı yapılmış değil henüz. Tabi ki şikayetçi olacağım. Ayrıca bizi yalancı çıkarmaya yönelik davranışlarından dolayı öfkemiz daha da büyüyor" diye konuştu.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise Nevruz'da ortaya çıkan şiddetin tek sorumlusunun hükümet olduğunu ileri sürdü.

 

banner53
Yorumlar (1)
kurtulus bozkurt 9 yıl önce
ne demek bulunursa hesabını verecek? Bir kere olsun polisinizin arkasında durun. bunun gibi itleri mi sahipleneceksiniz? resmi pkk lı soysuzlar..
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?