banner39

Baydemir 'bölgesel özerklik' istedi

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kürt halkının idari ve siyasi statü istediğini söyledi.

Genel 28.07.2012, 11:10 28.07.2012, 11:10
Baydemir 'bölgesel özerklik' istedi

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, kentte görev yapan gazetecilere Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde verdiği iftar yemeğinde "bölgesel özerklik" talebini dile getirdi.

BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt'ün de katıldığı yemekte Türkçe ve Kürtçe konuşan Baydemir, Suriye'de yaşanan gelişmeleri değerlendirirken, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Baydemir, "Yegane yol bütün Ortadoğu coğrafyasında, Irak'ta olduğu gibi yada benzeri İran'da da özerk Kürdistan olacaktır, Türkiye'de de özerk Kürdistan olacaktır, Suriye'ye de özerk Kürdistan olacaktır" dedi.

Sınırların kaldırılıp Avrupa Birliği'ndeki gibi ortak para birimine geçilmesini isteyen Baydemir, özerk Kürdistan'ın başkentlerinin Kamışlı, Diyarbakır, Erbil, Mahabad olduğunu söyledi.

KÜRT HALKININ TALEBİ İDARİ VE SİYASİ STATÜDÜR

Osman Baydemir, Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde PKK'lıların karayoluna döşediği mayını patlaması sonucu 2 askerin şehit olmasına değindi. Baydemir, "Dün Diyarbakır sıkıntılı bir gün yaşadı. Bugün yine sıkıntılı bir gün yaşadı. İki insanın cenazesi bu kentten Türkiye'nin batı yakasına gitti, gidiyor. Bütün bunların sona ermesi gerekiyor. Artık hiç bir sorunumuzu F-16'ların yağdırdığı bombalarla, tankların, topların atmış olduğu bombalarla veya kurşunlarla çözme şansı yoktur diye düşünüyorum. Tek yol müzakeredir. Müzakerenin kurulacağı zeminde Kürt halkının haklı talebi olan idari ve siyasi statüdür. Kürt halkına ve Kürtdistan coğrafyasına idari ve siyasi statü verilmediği müddetçe adalet tesis edilemeyecektir. Benim temennim Türk halkının, Türk devletinin şu anda yürütmüş olduğu politikaya biz Kürtlerden daha fazla dur demesidir" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?