banner15

Bayrak satıcısı serbest bırakıldı

İstanbul'da Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan 8 kişi tahliye edildi. Serbest kalanlar arasında bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek de yer alıyor

Bayrak satıcısı serbest bırakıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Taksim'de Gezi Parkı olayları sırasında gözaltına alınan ve tutuklanan aralarında bayrakçı Ali Sarıçiçek'in de bulunduğu 8 kişi tahliye edildi.

Gezi Parkı olaylarıyla gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemede tutuklanan 8 kişi için tahliye kararı çıkmıştı. Kararın duyulmasının ardından tutuklu yakınları Metris Cezaevi önünde toplandı. Bayrakçı Ali Sarıçiçek'in eşi ve 5 çocuğu da cezaevine geldi. Akşam saatlerine doğru tutuklu 8 kişi Metris Cezaevi'nden serbest bırakıldı. Bayrakçı Ali Sarıçiçek cezaevi çıkışında basın mensuplarına açıklama yaptı.

Tahliye olduğu için çok mutlu olduğunu söyleyen Ali Sarıçiçek, "Geç de olsa adalet yerini buldu. Ama geç gelmiş adalet adalet değildir. Türkiye'de adaletin yerlere düştüğünü görüyorsunuz. Cezaevinde o kadar çok insan var ki; haksız ve suçsuz yere yatıyor. Hiçbirinin suçu kanıtlanmamış. Delillerden suçlulara değil de suçlulardan delillere gitmeye çabalıyorlar. Ben çıkmasam ne olacak. Evin ekmek kaynağı benim. Ben olmasam ne olacak. En büyük çocuğum nasıl yetişsin bütün aileye. Çocuklarımın rızkı için bayrak satıyorum. Memurlara hakaret ettiğim söyleniyor, öncesine bakın. Polis resmen beni isyana teşvik etti. Benim amacım orada bayrak satmaktı." diye konuştu.

Tahliye olanlar ve yakınları el ele tutuşup halay çekti. Yarım saat süren tahliye sevincinin ardından 8 kişi aileleriyle cezaevi önünden ayrıldı.

BAYRAK SATICISININ EŞİ: "ADALET YERİNİ BULDU"

Gezi Parkı olaylarının ardından 6 Temmuz'da gözaltına alınan ve çıkarıldıkları mahkemede tutuklanan bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek'in de aralarında bulunduğu 8 kişi, tahliye edildi. Sarıçiçek'in avukatı Tülay Odabaş da Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na gelerek mahkemenin tahliyeye ilişkin kararını aldı. Adliye önünde bekleyen Ali Sarıçiçek'in eşi Merhamet Sarıçiçek de tahliye kararına sevindiğini belirttİ. Merhamet Sarıçiçek, "Tahliye kararına çok sevindik. Çünkü haksız yere hiçkimsenin özgürlüğü elinden alınamaz ki. Haksız yere yatmalarının hiçbir anlamı yoktu. Adalet yerini buldu" dedi.

"EŞİMİN TAHLİYE EDİLDİĞİNİ TELEVİZYONDAN ÖĞRENDİM"

Eşi Ali Sarıçiçek'in ekmeğini kazanmak için çalıştığını söyleyen Merhamet Sarıçiçek, "11 günden beri ne çektiğimizi bir Allah, bir biz biliyoruz. Bizim suçumuz yoktu. Biz her tarafta bayrak satan insanlarız. Biz Kazlıçeşmede de bayrak sattık, onun parasını yedik. Biz burada da satarız" diye konıştu. Eşi Ali Sarıçiçek'in tahliye edildiğini televizyondan öğrendiğini söyleyen Merhamet Sarıçiçek, "8 kişinin serbest bırakıldığını öğrenince hemen adliyeye koştum. Çocuklarımda babalarının tahliye olmasına sevindi" ifadelerine konuştu. Gezi Parkı olaylarına ilişkin bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek'in de aralarında bulunduğu 8 kişi, 8 Temmuz'da "2911 sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanunu'na muhalefet etmek" ve "Polise mukavemet" iddiasıyla tutuklanmıştı.

BAYRAKÇI ALİ SARIÇİÇEK TAHLİYEYİ HALAYLA KUTLADI

Gezi Parkı olaylarıyla ilgili 6 Temmuz'da "Görevi yaptırmamak için direnme ve toplantı ve yürüyüşleri kanunuma muhalefet" suçlarından gözaltına alınan çıkarıldığı mahkemede tutuklanan 8 kişi için bugün tahliye kararı çıkmıştı. Kararın duyulmasının ardından tutuklu yakınları saat 16.00'da Metris Cezaevi önünde toplandı. Bayrakçı Ali Sarıçiçek'in eşi ve 5 çocuğu da cezaevi önünde bekleyenler arasında bulunuyordu. 5 saat süren bekleyiş sırasında tutuklu yakınları "Gel Gel", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" ve "Her yer taksim her yer direniş" şeklinde slogan attı. Saat 20.45'te ise tutuklu bulunan 8 kişi Metris Cezaevi'nden çıkmaya başladı. Kapı açıldığı sırada kalabalık hep bir ağızdan ıslık çalıp alkış gösterisinde bulundu. Çıkan tutuklular eşlerine, çocuklarına ve sevenlerine sarılıp hasret giderdi.

GEÇ DE OLSA ADALET YERİNİ BULDU

Bayrakçı Ali Sarıçiçek tahliye olduğu için çok mutlu olduğunu söyleyerek, "Geç de olsa adalet yerini buldu. Ama geç gelmiş adalet adalet değildir. Türkiye'de adaletin yerlere düştüğünü görüyorsunuz. Cezaevinde o kadar çok insan var ki; Haksız ve suçsuz yere yatıyor. Hiç birinin suçu kanıtlanmamış. Delillerden suçlulara değil de, suçlulardan delillere gitmeye çabalıyorlar" dedi. Kendisini eskiden aldığı cezalardan dolayı suçladıkalrını söyleyen Sarıçiçek "Ben cezamı yatmışım, çekmişim. Beni niye bununla yargılıyorsunuz. Ben çıkmasam ne olacak. Evin ekmek kaynağı benim. Ben olmasam ne olacak. En büyük çocuğum nasıl yetişsin bütün aileye. Bana iş veren yok, 5 tane çocuğum var. ben çoluğumun, çocuğumun rızkı için bayrak satıyorum" dedi.

Bayrakçı konuşmasını şöyle sürdürdü; "Memurlara hakaret ettiğim söyleniyor, öncesine bakın. Ne anamı koydu, ne avradımı koydu. Polis resmen beni isyana teşfik etti. Benim amacım orada bayrak satmaktı. Bu olayda bize destek çıkan milletvekilleri, duyarlı vatandaşlar, ve avukatlarımıza çok teşekkür ediyorum"

Hasret giderilmesinin ardından tahliye olanlar ve yakınları el ele tutuşup halay çekti. Bir vatandaşın söylediği türkü eşliğinde çekilen halaya avukat Tülay Odabaş da eşlik etti. Yarım saat süren tahliye sevincinin ardından 8 kişi aileleriyle cezaevi önünden ayrıldı.

 

 

 


Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2013, 23:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35