banner39

Bayramda paralar benzine gitti

Türkiye'de Ramazan Bayramı ve referandum arasında kredi kartlarıyla 1.2 milyar TL'lik harcama yapıldı.

Genel 17.09.2010, 07:23 17.09.2010, 07:23
Bayramda paralar benzine gitti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), arife gününün bir gün öncesi de dahil olmak üzere, Ramazan Bayramı’na denk gelen 7-11 Eylül 2010 döneminde, kredi kartlarıyla 19 milyon 280 bin 872 adet işlem gerçekleştiğini ve bu işlemlerle 1.2 milyar TL tutarında harcama yapıldığını açıkladı. BKM’nin raporuna göre arife gününe denk gelen 8 Eylül Çarşamba günü, banka ve kredi kartları ile 6.3 milyon işlem gerçekleştirildi.

Bu işlem miktarıyla arife gününde tüm zamanların rekoru kırılmış oldu. BKM, Türkiye’deki kredi ve banka kartı sayısına oranlandığında her 17 karttan biri ile mutlaka bir adet işlem yapıldığını kaydetti. Bu işlemlerle yapılan harcama cirosu ise 395 milyon TL’yi buldu.

İLK GÜN BENZİNE, İKİNCİ GÜN MARKETE

Okul öncesi harcamalar ile bayram alışverişinin kesişmesinin bu artışta önemli rol oynadığını belirten BKM’nin açıkmalasına göre arife gününde market ve AVM’lerde kredi kartları ile yapılan harcama tutarı toplam cironun yüzde 20’sini buldu.

Geleneksel bayram ziyaretlerinin etkisiyle bayramın ilk günü kredi kartı harcamalarının yüzde 22’si benzin ve yakıt istasyonlarında gerçekleşti. Bayramın ikinci ve üçüncü günlerinde ise market ve AVM sektörü kart harcamalarında başı çekti.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?