banner39

Baz istasyonları için kritik hafta

Baz istasyonlarıyla ilgili yeni bir yönetmelik taslağı hazırlandı. Konunun tarafları bugün bir araya gelerek nihai görüşlerini açıklayacak.

Genel 07.03.2011, 07:29 07.03.2011, 07:29
Baz istasyonları için kritik hafta

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), tüketici ve çevre örgütleriyle GSM operatörlerini karşı karşıya getiren baz istasyonlarıyla ilgili yeni bir yönetmelik taslağı hazırladı.

Konunun tarafları bugün bir araya gelerek taslak hakkındaki nihai görüşlerini açıklayacak. Son hali verilecek yönetmelik taslağı daha sonra Ulaştırma Bakanlığı'na sunulacak. Sağlık Bakanlığı'ndan da görüş geldiği belirtiliyor.

Mobil haberleşmenin ayrılmaz parçası olan baz istasyonları, ses, görüntü ve datayı, elektro manyetik dalgalar vasıtasıyla karşı tarafa ulaştıran aracı bir cihaz olarak tanımlanıyor. Sistem, mantığı gereği ısı ve ışın yaymıyor.

Zaman'ın haberine göre, baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik dalga için Dünya Sağlık Örgütü'ne bağlı çalışan İyonize Olmayan Radyasyondan Koruma Uluslararası Komisyonu'nun (ICNIRP) belirlediği standart değer 1 metrede 42 Volt (42V/m).

Bu konuda Türkiye'de belirlenen limit değer ise 10 v/m. Yunanistan'da 32,9, Almanya, Fransa ve Danimarka'da ise 41,2 v/m olarak uygulanıyor.

Yani bu ülkelere oranla Türkiye'deki kabul edilebilir sınır ortalama 4 kat daha düşük. İsviçre ve Lüksemburg'da baz istasyonu standart değerleri 4 V/m, Polonya, Rusya ve İtalya'da 6,1 V/m.

Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında baz standart değerleri listesinde altıncı sırada yer alıyor. Bu konuya ilişkin ölçüm ve denetimler, BTK'nın kurduğu özel bir ekip tarafından yapılıyor.

Denetim raporlarına göre çoğu zaman ölçümlerde elektromanyetik dalga 1-2 V/m'leri bile bulmuyor. Türkiye'de toplam baz istasyonlarının yüzde 71'inde, yani 32 binden fazla cihazda yapılan ölçüm sonuçların göre yüzde 64'ünün elektro manyetik dalga boyutu 0-4 arasında, yüzde 36'sı ise 4-10 değeri arasında bulunuyor. Türkiye genelinde toplam 45 bin 479 baz istasyonu bulunuyor.

 

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?