banner39

BBC'den Hz. Muhammed belgeseli

BBC, Hz. Muhammed'in hayatını ele alan belgeselin ilk bölümü bugün yayınlanıyor.

Gündem 11.07.2011, 16:48 11.07.2011, 17:01
BBC'den Hz. Muhammed belgeseli

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiliz kamu televizyonu BBC, Peygamberimiz Efendimiz Hz. Muhammed'in hayatını ele alan belgeselin ilk bölümü bugün yayınlanıyor.

Sunuculuğunu Rageh Omar’ın yapacağı ve 3 bölümden oluşacak belgeselin yapım ve yönetmenliğini ise Faris Kermani yapıyor. “1,5 milyar İslam aleminin peygamberi” denilen belgesel tanıtımında, Hz. Muhammed'in Mekke ve Medine'de izlediği yolun takip edileceği kaydediliyor.

İngiltere’nin dünyaca ünlü TV kanalı BBC 2’de yayınlanacak olan belgeselin çekim aşamasında İran'da büyük bir tartışmaya neden olmuştu. İran Kültür Bakanı Muhammed Hüseyni belgesel ile ilgili olarak "BBC'nin belgesel kararı çok şüpheli gözüküyor ve eğer tahminimiz de doğru çıkarsak ciddi yaptırımlara gidebiliriz. Sadece İran değil diğer ülkeler de kesinlikle tepkilerini dile getirirler." açıklamasında bulunmuştu.

Suudi Arabistan, İsrail, Türkiye, Suriye, ABD, Ürdün ve İngiltere'de çekilen belgeselde İslam uzmanları da yorum yapacak. Belgeselde Hz Muhammed'in yüzünün tasvir edilmeyeceği açıklanmıştı.

FİLM PROJESİNE TEPKİ

BBC'de yayınlanacak proje İran'da büyük bir tartışmaya neden oldu. İngiliz devlet televizyonu BBC, İslam aleminin peygamberi Hz. Muhammed'in hayatını bir belgeselde ele alacağını açıkladı.

Rageh Omar tarafından üç bölüm olarak hazırlanacak belgeselde, Hz. Muhammed'in Mekke ve Medine'de izlediği yolun takip edilmesi ve yaşadıklarının anlatılması bekleniyor. Fakat çekimlerine devam edilen ve Temmuz ayının ortalarında BBC 2'de yayınlanacak proje İran'da büyük bir tartışmaya neden oldu.

Suudi Arabistan, İsrail, Türkiye, Suriye, ABD, Ürdün ve İngiltere'de çekilecek belgeselde İslam uzmanları da yorum yapacak. Belgeselde Hz Muhammed'in yüzünün tasvir edilmeyeceği açıklandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?