BDP, Diyarbakır'daki sınavı başardı

ÜÇ PKK'lı için bugün Diyarbakır'da cenaze töreni düzenlendi. Törende beklenenin aksine hiçbir olay yaşanmadı. Törenlerde Öcalan ya da PKK bayrakları da taşınmadı

Genel 17.01.2013, 10:20 17.01.2013, 13:16
BDP, Diyarbakır'daki sınavı başardı

Fransa'nın başkenti Paris'te infaz edilen PKK'lı Sakine Cansız, Leyla Söylemez ve Fidan Güngör için Diyarbakır'da cenaze töreni düzenledi. Törenler olaysız bir şekilde sona erince "BDP bu sınavı geçti" yorumları yapıldı. Binlerce kişinin katıldığı törende Öcalan ya da örgüte ait simgeler de dağıtılmadı.

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde özel bir hastanenin morgundan alınan cenazeler büyük bir kalabalık eşliğinde Batıkent Meydanı'na getirildi. Meydanı dolduran binlerce kişi, cenazeleri sloganla karşıladı. Tabutlar, kadınların omzunda tören alınana getirildi. Cenazeler için saygı duruşunun ardından konuşmalar yapıldı.

BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, kadın katillerinin ortaya çıkartılması ve Kürtlerden özür dilenmesi gerektiğini söyledi. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise konuşmasında bugünün bayram günü, Nevruz günü olduğunu söyledi. Baydemir, "Bütün dünya görsün Kürt milleti yalnız değildir. Bugün zulüm lanetleniyor. Bütün dünyayı çağrım şudur; bizden birini öldürseniz biz 100 bin daha artacağız. Siz başkente, Diyarbakır kalesine hoşgeldiniz. Sizin önünüzde emeğinizin önünde saygıyla eğiyorum." dedi.

AHMET TÜRK: BARIŞ HALKLARIN BİRBİRİNİ TANIMASIYLA OLUR

Ahmet Türk ise bugün gözlerin Diyarbakır üzerinde olduğunu belirterek, "Özgürlük mücadelesinin bedelleri çok büyük oluyor. Kim ne derse dersin Kürt halkı özgürlük ötesinde hiçbir şey kabul etmeyeceği kararını vermiştir." ifadelerini kullandı.

Bu ülkede her zaman barış ve hakların kardeşliğini istediklerini belirten Türk, barış taleplerini hiçbir zaman gündemden düşürmediklerini kaydetti. Türk, "Barış kardeşlik ve eşitlik için hep arayışlar içinde olduk. Hep barış mesajları verdik. Bugün çok önemli bir süreçten geçiyoruz. Bugün herkes büyük bir hassasiyet beklemektedir. Üç yoldaşımız kaybetmemize rağmen barışı esas alan bir yaklaşımı halkımız esas almaktadır. Ancak ve ancak barış karşılıklı saygıyla oluşur. Barış halkların birbirini tanımasıyla oluşur. Barışta adalet ve eşitlik olmalıdır. Bütün dünya Diyarbakır'da barışa zarar gelmesin diyor. Biz bu duyguyla bugün şehitlerimizi uğurluyoruz. Barış için hassasiyetten bahsedenler Kandil'i bombalıyor. Bu nasıl bir hassasiyettir, nasıl bir barışseverliktir. Kürtleri boşa çıkarmaya çalışıp siyaset yapacaksın ayrıca Kürtlerin üzerine bomba yağdıracaksın. Bu hassasiyeti sizden de bekliyoruz. Türk halkına da sesleniyorum. Barıştan bahseden Başbakanınız Kürtlerin üzerine bomba yağdırıyor." diye konuştu.

TUĞLUK: O KURŞUNLAR BARIŞA, İMRALI GÖRÜŞMESİNE SIKILMIŞTIR

DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, bu katliamı yapanları lanetlediklerini söyledi. Tuğluk, şöyle konuştu: "O kurşunlar öszgürlük isteyen kadınlara, barışa ve İmralı'da yapılan görüşmelere sıkılmıştır. Onun arkasında kimlerin olduğu bellidir. Kürt sorunun çözümünü istemeyenlerdir. Biz o katilleri tanıyoruz iyi biliyoruz. Bugün üç kadının acısını yaşarken konuşmanın güç olduğunu belirten Tuğluk, " Onların özgürlük bayrağını sonuna kadar taşıyacağız. O bayrağı onurla gururla taşıyacağız, yere düşmeyecektir. Özgürlük mücadelesi büyük bedeller gerekiyor. Bunun çok acısını çektik ama yılmadık. Mücadelemiz özgürlüğümüz kazanıncaya kadar ne bahasına olursa olsun sonuna kadar devam edecektir. Bu topraklar özgür oluşuncaya kadar mücadelemiz devam edecektir."

BDP'Lİ VEKİLLER CENAZE UÇAĞINDA

Cenazelerin bulunduğu uçakta öldürülen 3 kadının aileleri ve yakınları başta olmak üzere BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, sanatçı Ferhat Tunç ile yerli yabancı çok sayıda gazeteci de bulundu. Bu sırada havaalanı çevresinde yaklaşık 10 bini aşkın kişi toplanırken, trafik kilitlendi. Cenazeleri havaalanında karşılamaya aralarında BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, milletvekilleri Leyla Zana, Pervin Buldan, Emine Ayna'nın da aralarında bulunduğu milletvekilleriyle Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile belediye başkanları geldi.

PKK FLAMALARI KALDIRILDI

Cenazelerin Paris'ten uğurlandığı sırada tabutların üzerinde bulunan PKK flamasının kaldırıldığı, tabutların Diyarbakır'a geldiğinde ise yeşil cuhaya sarılı olduğu görüldü. Cenazelerin hastane önünde araçlardan indirildiği sırada tabutların üzerine kadın hareketinin flamasının yanı sıra, sarı-kırmızı-yeşil  renkli örtünün konulduğu görüldü.

BAYDEMİR'DEN ATEŞKES ÇAĞRISI

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, törenlerin yapılacağı Batıkent Meydanı'ndaki çalışmaları denetledi.

Burada gazetecilere çok önemli açıklamalar yapan Baydemir bir çağrıda bulundu. Cenazede provokasyon olmayacağını bir kez daha yenileyen Baydemir, 'ateşkes'le ilgili olarak şunları söyledi:

"Belki benim haddim değil, belki benim işim de görevimde değil ama hükümete, devlete, Türk ve Kürt halkına son bir kez çağrıda bulunmam gerekirse bu tür provokasyonları boşa çıkarmanın, önlemenin en etkin yolunun olabilecek en kısa zamanda Kürt muhalefetiyle hükümetin yada devlet yetkililerinin aynı anda, aynı zamanda, aynı dakikada ateşkes ilan etmesidir" diyen Baydemir, şöyle devam etti:

Operasyonlarla, eylemlerin durduğunu aynı anda deklare etmesidir. Böylelikle ancak bu tür provokasyonların önü kesilir, durdurulabilinir. Bu saldırıyı, bu provokasyonu gerçekleştrenler öyle görünüyor ki bu saldırıyla da son bulmayacak gibi. Bunu boşa çıkarmanın en etkin yolu aynı anda askeri operasyonların ve eylemlerin durmasıdır. Böyle bir temenni ve çağrımı yenilemek istiyorum. Özgürlüğün adaletin ve eşitliğin ilan edildiği Paris şehrine büyük bir gölge düşürmüştür."

Sakine Cansız Tunceli’de, Fidan Doğan Kahramanmaraş’ta, Leyla Söylemez ise Mersin'de toprağa verilecek.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (1)
ismet mercan 11 yıl önce
"ÜÇ PKK'lı için bugün Diyarbakır'da cenaze töreni düzenlendi. Törende beklenenin aksine hiçbir olay yaşanmadı. Törenlerde Öcalan ya da PKK bayrakları da taşınmadı " MIŞMIŞ...Tabutlardaki ne?
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?