banner39

BDT ülkelerinden kriz önlemleri

Başkanlar Zirvesi'nde imzalanan anlaşmaların ülke ekonomilerinde krizin zararlarının azalmasına katkı sağlayacağı kaydedildi.

Genel 14.12.2012, 16:52 14.12.2012, 16:52
BDT ülkelerinden kriz önlemleri

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri yeni ekonomik krizlere karşı ortaklıklarını güçlendirme yoluna gidiyor. En son 5 Aralık'ta Aşkabat'ta yapılan BDT Devlet Başkanları Zirvesi'nde imzalanan anlaşmaların ülke ekonomilerinde krizin zararlarının azalmasına katkı sağlayacağı kaydedildi.

BDT İcra Sekreteri Sergey Lebedev, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, örgüte üye ülkelerin ekonomilerinde önemli ölçüde büyüme gerçekleştiğini ve karşılıklı ticaretin arttığını kaydetti. Son aylarda devlet başkanları ve başbakanlar düzeyinde imzalanan bir dizi anlaşmaların ortaklaşa olabilecek krizlere karşı ayakta durmaya yardımcı olacağını söyleyen Lebedev, önümüzdeki yılda da ekonomik işbirliğine büyük önem verileceğini belirtti.

İcra Sekreter Lebedev, BDT ülkelerinin örgüt nezdindeki temsilcilerinin toplantısına katıldı. Toplantıda, 4-5 Aralık tarihinde Aşkabat'ta düzenlenen Devlet Başkanları ve Dışişleri Bakanları toplantı sonuçları değerlendirildi.

Eski Sovyet ülkelerinin bir çatı altında toplandığı BDT'ye; Rusya, Ukrayna, Belarus, Moldova, Azerbaycan, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan üye. 2012 yılında BDT'ye dönem başkanlığı yapan Türkmenistan, 2013 yılında bu görevi Belarus'a devredecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?