Bektaşi Babası Mondi, Ankara'da...

Ankara'da Arnavutluk Bektaşi Babası Mondi'yi kabul eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Görmez, "Bektaşiliği İslam'ın dışında göstermek olur mu? Bunlar tamamen ideolojik geçici heveslerden ibaret" dedi.

Bektaşi Babası Mondi, Ankara'da...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Bektaşilikle ilgili olarak, "Kuran-ı Kerim'i mukaddes kitap olarak, rehber olarak kabul eden bir topluluğu İslam'ın dışında göstermek olur mu? Bunlar tamamen ideolojik geçici heveslerden ibaret" dedi.

Görmez, Arnavut Bektaşileri Lideri Baba Mondi'yi kabul etti. Dost ve kardeş Arnavutluk'ta yaşayan Müslüman Bektaşilerin öncüsü Baba Mondi'yi kabul etmekten dolayı mutluluk duyduğunu belirten Görmez, tarihe bakıldığında İslam'ın barış, rahmet mesajını Balkan topraklarına ilk götüren Hacı Bektaşi Veli'nin torunları, alperenler ve dervişler olduğunu ifade etti. Görmez, "Asırlarca İslam'ın rahmet ve barış mesajını Balkanlar'da diri tutanlar İslam'ın irfan yorumu diyebileceğimiz Müslüman Bektaşi dervişlerin çok büyük katkısı olmuştur. Yaklaşık 5-6 asır farklı dinlerin, toplulukların, milletlerin Balkanlar'da barış içinde yaşamasında da büyük katkıları olmuştur" dedi.

Görmez, "Tarihteki birlik beraberliğimizin ilk vurulduğu yer Balkanlar olmuştur, bunu dikkate alarak geleceği ve beraberliği yeniden inşa etmeliyiz" diyen Görmez, aradaki farklılıkların zenginlik olduğunu söyledi.

Daha önce basının önünde Balkanlar'daki İslam'ın varlığında ve bu topraklardaki Müslüman varlığında Hacı Bektaş-i Veli'nin katkısı olduğunu dile getirdiğini hatırlatan Görmez, Hacı Bektaş Dergahı'nın sıradan bir müze olarak çıkarılmasının tarihte hangi fonksiyonları icra ediyorsa o hale dönüştürülmesi gerektiğini de söylediğini belirtti.

Yeni nesillerin bu yanlışlıklara kapılmaması için daha büyük çalışmalara ihtiyaç olduğuna dikkati çeken Görmez, bu konuda destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

MONDİ: BEKTAŞİLİK İSLAM'IN İÇİNDE

Müslümanların nerede olursa olsun birlik ve kardeş olduğunu dile getiren Mondi de tarikatların her zaman İslamın kalbi olduğunu, manevi değerlerini artırmak için bulunduğunu belirtti.

Ayrım ve gruplar halinde olunmayacağını bunun dine zarar vereceğini ifade eden Mondi, "Bazı insanlar (Bektaşilik kendi başına bir dindir) diyor. Biz bunu asla kabul etmiyoruz ve doğru olmadığını söylüyoruz. Bektaşiler İslam dininin içerisindedir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2014, 15:06
banner53
YORUM EKLE

banner39