Benzin fiyatlarındaki indirim birkaç güne kadar

Enerji bakanı Taner Yıldız, petroldeki düşüşün motorinden sonra benzine de birkaç güne kadar yansıtılacağını söyledi

Benzin fiyatlarındaki indirim birkaç güne kadar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, petroldeki düşüşün bugün motorin fiyatlarına yasıtıldığını, birkaç güne kadar benzine de yansıyacağını söyledi.

Taner Yıldız, Dünya Ekonomik Forumu’nun düzenlendiği Swiss Otel’de basın mensuplarının soruları cevapladı. Motorinde yaşanan fiyat düşüşüne değinen Bakan Yıldız, “Akaryakıtlar, motorin, fueloil ve benzin gibi kalemler otomatik fiyatlama mekanizmasına sahip ve Akdeniz havzasında oluşan fiyatın dolar bazıyla çarpılmasıyla bir fiyat oluşuyor, bu referans fiyat. Bu referans fiyat son 5 günlük ortalaması itibariyle eğer bizdeki mevcut fiyatlardan yüzde 3’lük bir değişim gösteriyorsa, artı veya eksi bu fiyatlara mutlaka yansıyor. Otomatik fiyatlama mekanizması bunu uygun görüyor. Akdeniz havzasındaki motorin fiyatlarının düşüşü, benzin fiyatlarından daha hızlı oldu ve dün 8 ila 10 kuruş civarında motorinde fiyat düşüşü yaşandı. Ben inanıyorum ki yarın bir gün, kısa süre içerisinde benzin fiyatlarına da aynı şekilde yansıyacaktır. Çünkü otomatik fiyatlama mekanizması bunu öngörüyor” diye konuştu.

Türkiye’nin bir Avrupa ülkesi gibi olmadığını ve alımların dolarla, satışın ise TL ile yapıldığını aktaran Bakan Yıldız, “Ardaki açık pozisyonun doğuracağı eksiği ham petrol fiyatlarındaki düşüşle balansa ediyoruz. Benzinde de motorini izleyen bir fiyat düşüşü bunun arkasından gelecektir” dedi.

Yıldız, Türkiye'de 17 milyon sokak lambasının olduğunu belirterek, bunlar için yılda 650 milyon TL harcandığını söyledi. Sokak aydınlatmalarının 2015'e kadar tasarruflu lambalarla değiştirileceğini ifade eden Yıldız, böylece maliyetin 150 milyon TL'ye düşürüleceğini kaydetti.

Yıldız, kamuya yük olmadan ve Hazine'den pay almadan özel sektör tarafından gerçekleştirileceğini belirtti. Yıldız, "100 birimde 4'te 1'e düşüreceğiz" dedi.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2012, 11:15
banner53
YORUM EKLE

banner39