Bereket Konvoyu, Bosna-Hersek'te

6. kez yola çıkan "Bereket Konvoyu", ilk iftar sofrasını Bosna-Hersek'in Mostar kentinde kurdu.

Bereket Konvoyu, Bosna-Hersek'te

İstanbul Bayrampaşa Belediyesinin "Kardeşlik Sınır Tanımaz" sloganıyla 6. kez yola çıkan "Bereket Konvoyu", ilk iftar sofrasını Bosna-Hersek'in Mostar kentinde kurdu.

İstanbul'dan 6 Ağustosta yola çıkan "Bereket Konvoyu" dün Bosna-Hersek'e geldi. Konvoy, Neretva Nehri kenarında tarihi Mostar Köprüsü yakınındaki alanda, 1500 kişiye iftar verdi. 

İftar programına, Mostar Başkonsolosu Metin Ergin, Mostar Müftüsü Seyyid Smaykiç, Bereket Konvoyu Bosna-Hersek sorumlusu Eser Serbest ile çok sayıda Boşnak aile katıldı.

Tasavvuf musikisi dinletisi sunulan program kapsamında okunan ezanla birlikte, davete katılanlar, oruçlarını tavuk sote, pilav, tatlı ve pideyle açtı. İftar programında, katılımcılar için Mostar'da genç kızların oluşturduğu koro da Türkçe ve Boşnakça ilahi seslendirdi.

Mostar Başkonsolosu Ergin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazan ayının ilk gününde Mostar'da iftar programı düzenlenmesinin, özellikle Türkiye ile Bosna-Hersek ilişkilerinin ne kadar kuvvetli olduğunu gösteren simgesel bir değer taşıdığına dikkati çekti.

Mostar'ın özel bir yer olduğuna işaret eden ve böylesi bir yerde bu tür etkinliğin düzenlenmesini çok anlamlı bulduğunu belirten Ergin, "Burada iftara katılan halkın bu etkinlikten ne kadar mutlu ve memnun olduğunu görüyoruz. Bayrampaşa Belediyesine teşekkür ediyoruz, gelecek seneler de bu etkinliğin devam edeceğini ümit ediyorum. Bu konvoyun iki ülke arasındaki bağları kuvvetlendirdiğini ve önemli katkı sağladığını düşünüyorum" dedi.

Mostar Müftüsü Seyyid Smaykiç de Bayrampaşa Belediyesinin 6. kez Mostar'da iftar programı düzenlediğini anımsatarak, bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

İftar programının Mostar Köprüsünün yakınında, eski şehrin tam kalbinde, Osmanlı eserlerinin bulunduğu bir alanda düzenlendiğine dikkati çeken Smaykiç, "Biz bundan çok memnunuz, bizim çok önemli arkadaşımız, dostumuz olan Türkler, bizlerle bağlantıyı devam ettirmek için çok güzel yöntemler bulabiliyor. Türklerle, manevi, dini, politik ve sosyal işbirliği anlamında çok güzel ortak çalışmalar yürütebiliyoruz" diye konuştu.

Smaykiç, Türkiye'nin son zamanlarda Balkanlar'da çok önemli pozitif rol üstlendiğini ve varlığını çok daha iyi hissettirdiğini ifade ederek, bu durumun kendilerini çok mutlu ettiğini kaydetti.

İftar programında iki ülke halklarının çok iyi kaynaştığına tanık olduğunu anlatan Smaykiç, "Sadece arkamızdaki tarihi Mostar Köprüsü değil, iki halk arasında da manevi köprü bağları bulunuyor. Bu bağlar sonsuza kadar da devam edecektir" dedi.

-"17 İFTAR SOFRASINDA, 35 BİN İNSANLA BULUŞULACAK"-

Bereket Konvoyu Bosna-Hersek sorumlusu Eser Serbest de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bayrampaşa Belediyesinin "Kardeşlik Sınır Tanımaz" sloganıyla yola çıkardığı Bereket Konvoyunun bu yıl 6. kez Bosna-Hersek'te iftar programı düzenlediğini belirtti.

Bereket Konvoyunun her yıl ilk iftarı Mostar'da başlattığını belirten Serbest, "Mostar, bu konvoyumuzun kalbi haline geldi" dedi.

Mostar'ın ardından Saraybosna'da, daha sonra da Srebrenitsa'da iftar programı düzenleyeceklerini anlatan Serbest, Bosna-Hersek'in ardından Sırbistan Sancak bölgesine, oradan Kosova, Arnavutluk, Makedonya, Bulgaristan ve Yunanistan'a geçerek iftar programlarını sürdüreceklerini kaydetti.

Serbest, bu yılki programları kapsamında 17 yerde iftar vereceklerini ve 35 bine yakın bir insanla iftar sofrasında buluşacaklarını belirterek şunları söyledi:

"Her gittiğimiz ülkede birer ikişer iftar programımız var. Bölge halkıyla iftarımızı birlikte yapıyor, kardeşliğimizi pekiştiriyoruz. Bu, gelenek hale geldi. Bunu yaşamak çok güzel, kısmet olursa bunu gelecek seneler de devam ettireceğiz."

Eser Serbest, 4 tır, 2 otobüs, 4 minibüs ve 50 kişilik ekipten oluşan Bereket Konvoyunun iftar menüsünün ülkelere göre değiştiğine işaret ederek, yemek malzemelerini gittikleri ülkelerden temin ettiklerini ve yemekleri aşevi haline getirilmiş tırda kendi ahçılarına pişirterek servis ettiklerini söyledi.

Bu arada Bereket Konvoyu, bugün başkent Saraybosna'nın Ilıca bölgesinde ikinci iftar programını düzenleyecek.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2010, 11:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER