Berlin Duvarı yıkıldı ama yeni duvarlar yükseliyor | FOTO

Tarihte ilk kez Mezopotamya'da örüldüğü bilinen güvenlik duvarları 21'inci yüzyılda hala örülmeye devam ediyor. 21'inci yüzyılın en çok konuşulan duvarı İsrail'in utanç duvarı olurken, son olarak Tunus da Libya sınırına duvar örme kararı aldı

Berlin Duvarı yıkıldı ama yeni duvarlar yükseliyor | FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Tarihi açısından bir milat olarak kabul edilen Berlin duvarının yıkılması, duvarların sonunu getirmedi. Aksine Berlin duvarının yıkılışının 27'nci yılında tüm dünyada, 'tehlike' addedilene karşı, duvarla tedbir alma modeli benimsendi. Son örnek ise ABD'nin tüm Meksika sınırına duvar öreceğini söyleyen yeni başkanı Donald Trump. Trump'un, 2002 yılında başlayan ve şu anda 400 kilometreden fazla olan duvarı, sınırın tamamına yayıp yaymayacağı bilinmez ama dünyanın birçok ülkesi, şu anda aralarına duvar örüyorlar. Ve onların arasında Türkiye de var

En son 2015 Temmuz'unda Tunus, Libya sınırına duvar öreceğini açıklamıştı. Dünyanın birçok ülkesinde tarih boyuncu çeşitli sebeplerden kaynaklı sınır duvarları örüldü. Bilinen en eski ve ünlü duvar Çinlilerin, kuzeydeki kavimlerin saldırılarından korunmak için inşa ettikleri Çin Seddi. İşte dünyanın bilinen en meşhur duvarları:TARİHTE İLK DUVAR SURİYE’DE

Tarihte ilk güvenlik duvarının Suriye'de örüldüğü ortaya çıktı. 2011’de Fransız-Suriyeli bir ekip, Mezopotamya’nın ilk uygarlıklarına dayanan bir duvar keşfetti. Suriye’nin kuzeyinden güneyine kadar bir alanı kaplayan bu duvarın 220 kilometreyi aşkın bir uzunluğu var. Antik duvar, bir kalenin yıkıntılarını Anti-Lübnan Dağları (Doğu Lübnan Sıradağları) sırtlarından birine bağlıyor. Bulunan bazı seramikler ve duvarın bazı noktalarından anlaşıldığı kadarıyla, M.Ö 2400 ila 2000 arasında bu duvar kullanıldı.

ÇİN SEDDİ

Çin Seddi, Çin'in kuzeybatısı boyunca uzanan, Dünyanın en uzun savunma duvarıdır. Kalıntıları Po Hay körfezinde deniz kıyısında başlar. Pekin'in kuzeyinden geçerek batıya yönelir ve Huang-Ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya uzanır. Gobi Çölü'nün güneyinden batıya yönelerek devam eder.Seddin yıkılmış olan kısımlarıyla birlikte uzunluğu 6 bin kilometredir. Bugün ayakta duran kısım Ming Hanedanı devrinden kalan 2 bin 500 kilometrelik settir. Ancak asıl inşaat, M. Ö. 221 ile M. S. 608 yılları arasında yapıldı. Bu devasa inşaata girişmekteki amacı konusunda tarihçilerin farklı görüşleri bulunuyor. Bunlardan bazıları şöyle: Ülkenin sınırlarını başta Hiung-nu olmak üzere kuzeyden Çin'e karşı Moğol ve Türk boylarının saldırısına karşı savunmak. Uzun savaşlar sonunda yıktığı beyliklerin esir düşen yöneticilerini sürgün ve ağır işe sürerek cezalandırmak. Ülkeden kaçışları önlemek. Ülkenin tek yönetim altında birleştiğini içeriye ve dışarıya göstermek.

BERLİN DUVARI

Modern dünyanın en büyük utançlarından biri Berlin Duvarı oldu. Soğuk Savaş döneminde, Sovyet etkisi altındaki Avrupalı devletler ile Batılı Avrupa devletlerini ayıran ve büyük bölümü elektrikli olan bir sınır çizilmişti. “Demir Perde” isimli bu sınırın en sağlamlaştırılmış sektörü Berlin Duvarı’ydı.  Soğuk savaşın en açık sembolü olan bu duvar,  ülkenin batısındaki Almanlar için “utanç duvarı”, doğusu için “antifaşist koruma duvarı”ydı. Demokratik Almanya Cumhuriyeti tarafından 12-13 Ağustos 1961 gecesi, Berlin’in ortasına inşa edilmeye başlandı.  155 km uzunluğundaki duvar, basit bir duvar olmanın ötesinde askeri bir niteliğe sahipti. Yüksekliği 3,6 metre olan duvarın 302 gözetleme kulesi ve alarm mekanizmaları vardı. 14 bin sınır muhafızı, 600 köpek ve gökyüzüne doğru dikenli tellerle korunuyordu.9 Kasım 1989’da Doğu Almanya makamları, Batı Avrupa’ya geçmek isteyen herkesin her iki Almanya arasındaki sınır kapılarından geçebileceğini açıkladı. Saat 22.00’de binlerce Berlinli duvarın önüne yığıldı ve tek tek sınır kapılarını açtı. İki gün öncesinde, 7 Kasım günü bir milyon eylemci sokaklara çıkarak Doğu Berlin’deki komünist hükümetin kolektif istifasını sağlamıştı.  Almanya’nın doğusu ile batısı arasındaki 28 yıllık bölünmüşlükten sonra yıkılan bu duvar, daha sonra beraberinde Sovyet komünizminin de yıkılışını getirdi. Yıkılan sadece duvar olmamış, örenler de altında kalmıştı.

FAS DUVARI

Batı Sahra’da örülen Fas Duvarı, Sahralıların bağımsızlık özlemlerini rehin almayı amaçladı. Bu duvar, “kum duvarı”, “savunma duvarı”, “güvenlik duvarı” veya “utanç duvarı” olarak adlandırıldı. Ağustos 1980’de örülmeye başlayan duvar, 1987’de tamamlandı.  Bununla, Fas’ın eski İspanyol sömürgesi üzerindeki egemenliği vurgulanmak istendi.

Uluslararası toplumun tanımadığı bu duvar, Amerikalı ve İsrailli uzmanların yardımı ile inşa edildi. En az 2 bin 720 km uzunluğunda olan utanç duvarı, 180 bin Faslı askerle de güçlendirildi. Ayrıca topçu bataryaları, zırhlı araçlar, radar sistemi ve 60 km’ye kadar hareketleri tespit edebilen sofistike sistemlerle donatılmış. İşgale karşı mücadele veren Polisario Cephesi’nin sözde saldırılarını engellemek için de tanklar, savaş uçakları ve helikopterler hazır bekletiliyor.  1973 yılında İspanyol işgaline karşı kurulan Polisario Cephesi, 1975’den bu yana Batı Sahra’nın denetimi için Fas’a muhalefet ediyor.

İSRAİL’İN UTANÇ DUVARI

“Utanç duvarı” bugün daha çok İsrail’in ördüğü duvar için kullanılıyor. 2002 yazında İsrail’i Batı Şeria’dan gelecek olası saldırılara karşı koruma altına almak ve militan geçişini sınırlamak bahanesiyle inşasına karar verilen ‘Güvenlik Bariyeri’ne  Filistinliler ve barış yanlıları Utanç Duvarı olarak anıyor. 750 kilometre uzunluğundaki duvarın büyük kısmı yüksek güvenlikli tel örgü hatlarından oluşurken, en az yüzde 5’lik bir kısmı metrelerce yüksekliğindeki beton duvarlardan oluşuyor. 

Filistinliler bu duvar için “Apartheid Duvarı” adını da kullanıyor.  Resmi adıyla “Güvenlik Bariyeri”nin bulunduğu alanda İsraillilerin dolaşımı serbest iken, Filistinliler sadece bariyer bölgesinde oturmaları ve bunu belgelemeleri halinde girebiliyorlar. Bariyerlerin olduğu sınır hattında ikamet etmeyen Filistinliler ise ancak özel izin alarak dolaşma hakkına sahip olabiliyorlar, diğer bir ifadeyle Filistinliler kendi topraklarında ancak izin alarak dolaşabiliyorlar.  Bu duvar hem siyasi, hem insani  hem de yasal açıdan tepki konusu oluyor. Filistin ile İsrail arasında barış müzakerelerinin yürütüldüğü bugünlerde, İsrail’in gelecekteki Filistin devletinin, Yahudi ve Filistinli kentlerin ayıran bu duvar boyunca kurulmasını istedi. Filistinli müzakereciler ise kendi devletlerinin sınırının 1967’deki İsrail-Ürdün sınırından geçmesini istiyor.

KORE DUVARI

Dünyanın farklı bir yerinde, askerden arındırılmış bir bölge, 1953 tarihli ateşkesten (Panmunjeom) bu yana Güney ile Kuzey Kore’yi birbirinden ayırıyor. Uzunluğu 248 km, genişliği ise 4 km olan şerit tampon bölge görevi görüyor.

Sayıları 1 milyon olarak tahmin edilen mayınlı bölge, 700 bin Kuzey Koreli asker ve 410 bin Güney Koreli asker tarafından gözetleniyor.  Amerikalılar da Güney Kore’ye yardım ediyor. Soğuk Savaş’ın izlerini taşıyan duvar, eski Demir Perde ile eşleştiriliyor.

İRLANDA’DAKİ “BARIŞ DUVARI”

İrlanda’daki “Barış Duvarı” yada “Barış Hatları”, çoğunlukla Kuzey İrlanda’daki Belfast kentinde olmak üzere Katolik ve Protestan mahalleleri birbirinden ayıran bir dizi bariyeri ifade ediyor.  Bununla her iki topluluk arasındaki şiddetin sınırlandırılmasının amaçlandığı iddia ediliyor.

Duvarın uzunluğu bir kaç yüz metre ile 5 km arasında değişiyor. Bugün 99 “barış duvarı” var.  Kuzey İrlanda hükümeti 9 Mayıs 2013’te yaptığı açıklamada, 10 yıl içinde bu duvarları yıkma sözü verdi.

ABD-MEKSİKA DUVARI

Kaçak geçişleri engellemek için ABD ile Meksika arasına örülen duvar, 2002’de başladı. İlkin 130 km uzunluğa sahip olan duvar Meksika göçünü yüzde 25 sınırlandırdı. 2006 sonbaharında çalışmalar yeniden başlatılarak bariyerin uzunluğu 2007 yılına kadar 455 km’ye çıkarıldı.

Hedef ise Teksas ile Kaliforniya boyunca 1.120 km’lik uzunluğa erişmek. Toplam 3.141 km olan toplam sınırın neredeyse yarısı duvarlarla kaplanacak.  Demir silindirlerden oluşan duvarın yüksekliği 5 metre. 1.800 gözetim kulesine sahip olmakla birlikte 18 bin kişi de gözetim için görevlendirilmiş.

TÜRKİYE

Son yıllarda örülen duvarlardan biri de Türkiye-Suriye sınırında yer alıyor. Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde Kuşaklı köyünde örülen ve “sınır ihlallerine karşı yapıldığı” açıklanan beton duvar, 30 santimetre kalınlığında ve üç metre yüksekliğinde.Yaklaşık 1200 metre uzunluğunda olması planlanan duvar, tamamlandığında toplam dokuz ton ağırlığında olacak. Türkiye-Suriye sınırı yaklaşık 900 kilometre. Uygulama, Suriye'nin Türkiye sınırında bulunan Atme kasabasında da belli bölgelerde hayata geçirildi. Hazır beton duvarlar, istenildiği zaman kaldırılarak taşınabilir özellikte.

YUNANİSTAN

Yunanistan da göçmenlerin girişini önlemek üzere Türkiye sınırına yaklaşık 10 kilometrelik duvar ördü. Yapımına 2011’de başlanan duvar, Aralık 2012’de tamamlandı. Duvar inşaatına yaklaşık 6 bin metreküp beton, 800 ton çelik ve dikenli tel harcandı.BULGARİSTAN

Bulgaristan da kaçak sınır geçişlerinin önünü kesmek adına 'sınıra duvar örme' kararını hayata geçirdi. Tel örgülerden oluşan duvarın ilk 30 kilometrelik kısmı tamamlandı. Bundan yaklaşık 20 yıl önce Bulgaristan, vatandaşlarını içeride tutarak Türkiye’ye göç etmelerini önlemek için sınıra koyduğu tel örgüyü kaldırmıştı.

Geçen yılların ardından şimdi yeniden dikenli teller örülüyor ancak bu kez Türkiye’den Bulgaristan’a göç edenleri engellemek için. İlk 30 kilometresi Eylül'de tamamlanan duvarın uzunluğunun 160 kilometre olması hedefleniyor. Sınıra yerleştirilecek ek görevliler, sensörler ve diğer teknik bariyerler sayesinde güvenlik seviyesinin artırılması da plan dahilinde.

SUUDİ ARABİSTAN

Suudi Arabistan da Irak ile olan sınırına 2006’dan bu yana kale duvarları örerken, diğer önemli duvarlar ise göçe karşı yapıldı.

UKRAYNA DA HAZIRLANIYOR

Ukrayna, ülkenin doğusundaki karışıklıkları tetiklediği gerekçesiyle Rusya ile 2 bin km'lik sırınına duvar öreceğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2019, 15:02
banner53
YORUM EKLE

banner39