banner39

Bernanke, İstanbul'a geliyor

ABD Merkez Bankası başkanı Bernanke ve Nobel ödüllü iktisatçılar finans merkezi için İstanbul'a geliyor.

Genel 08.03.2011, 07:32 08.03.2011, 07:32
Bernanke, İstanbul'a geliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bernanke ve Nobel ödüllü iktisatçılar finans merkezi için İstanbul'a geliyor. İstanbul'un finans merkezi olması için dört koldan atağa geçen Türkiye, yeni bir zirveye ev sahipliği yapacak. Fatih Üniversitesi'nin 20-22 Mayıs tarihleri arasında düzenleyeceği zirvede, FED Başkanı Bernanke, Nobel ödüllü iktisatçı Krugman gibi otorite isimler söz alacak. 

İstanbul'un finans merkezi olması ile ilgili en güçlü çağrı mayıs ayında yapılacak. Birbirinden ünlü iktisatçılar ve ekonomi duayenleri 'İstanbul finans merkezi' temalı konferans için Türkiye'ye gelecek. Zaman'dan Arif Bayraktar'ın haberine göre, İstanbul Ekonomi ve Finans Konferansı (ICEF-2011) adıyla gerçekleştirilecek ve devlet büyüklerinin de açılışına katılacağı konferansın genel koordinatörlüğünü Fatih Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Karagöz üstlendi.

Devlet Planlama Teşkilatı'nın iki yıldır üzerinde durduğu İstanbul finans merkezine hükümetin de olumlu yaklaştığını hatırlatan Karagöz, kendilerinin de bilim dünyası olarak bu fikre zirve ile destek vermeye çalıştıklarını söyledi.

Karagöz'e göre bir sosyal sorumluluk projesi olan zirveye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Devlet Bakanı Egemen Bağış'ın katılımı bekleniyor.

Zirvede, Nobel'e aday olması beklenen Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) ekonomi profesörü Daron Acemoglu, 2008'de 'ticari modellerin analizi ve ekonomik aktivitenin lokasyonu ile iktisadi bilimler' tezi ile Nobel ödülünü kazanan Paul Krugman gibi isimler konuşmacı olacak.

20-22 Mayıs'ta Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek konferansta 'küresel finansal istikrarın sürdürülebilirliği' tartışılacak. Genel Koordinatör Karagöz, konferansta uluslararası istikrarın önündeki engellere dikkat çekileceğini belirtti.

"Mesela Mavi Marmara adlı gemiye düzenlenen saldırı finansal olarak da dünyayı olumsuz etkiledi." diyen Karagöz, bu sebeple konferansta küresel güvenlik ve sosyal ahlakın geliştirilmesinin yollarının aranacağını ifade etti. Geleneksel hale getirilmesi planlanan konferans için Kemal Derviş'e de teklif götürüldü. Hazine Müsteşarı Halil İbrahim Çanakçı'nın da görüşüne başvuruldu.

ZİRVEYE KİMLERİN KATILIMI BEKLENİYOR?

Nobel'e aday gösterilmesi beklenen ekonomi profesörü Daron Acemoglu

Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman

Ekonomi kâhini olarak adlandırılan ekonomi profesörü Nouriel Roubini

Ekonomi teorisyeni Stanley Fisher

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet

Japonya Merkez Bankası Başkanı Masaaki Shirakawa

Ünlü ekonomist Charles Engel

Ekonomi profesörü ve eski IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger
 

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?