Bildiriye imza atan 15 akademisyen 'koruma' istedi

Sedat Peker hakkında suç duyurusunda bulunan bazı akademisyenler koruma talep etti

Bildiriye imza atan 15 akademisyen 'koruma' istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PKK yanlısı ifadeler içeren bildiriyi imzalayan 15 akademisyenin de aralarında bulunduğu bir grup, Sedat Peker hakkında suç duyurusunda bulundu ve koruma talep etti.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önündeki alanda toplanan 15 akademisyen ile Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) İstanbul Şubesi ve Eğitim-Sen 6 Nolu Üniversiteliler Şubesi üyeleri, soruşturma konusu olan bildiri ve Sedat Peker hakkında yapacakları suç duyurusuna ilişkin açıklama yaptı.

Bildiride imzası olan Prof. Dr. Beyza Üstün, bildiriye imza atan bazı akademisyenlerin odasına tehdit kağıtları asıldığını, hatta bazılarının odasının yakıldığını öne sürdü.

Haklarında pek çok yerde soruşturma açıldığını aktaran Üstün, linç ve nefreti büyüten herkes hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını, buna Sedat Peker ile başladıklarını ifade etti.

KORUMA TALEBİ

Konuşmanın ardından gruptakiler, hazırladıkları ayrı ayrı suç duyurusu dilekçelerini İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına sundu.

Ortak metinli dilekçelerde, sosyal medyada, bildiride isimleri bulunan akademisyenlere yönelik ifadeleriyle gündeme gelen Sedat Peker'in, "suç örgütü kurmak, hakaret, tehdit, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama" suçlarından yargılanarak tutuklanması talep edildi.

Suç duyurusu dilekçesinde ayrıca, "Can güvenliğimiz tehlikede olduğundan devletin pozitif yükümlülükleri gereği sayın savcılıkça tarafıma koruma tahsis edilmesini talep ederim" ifadesi yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2016, 17:46
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
cumali
cumali - 5 yıl Önce

onlara korumaya gerek yok onlar sırtlarını pkk ye dayamışlar ve onlar savaşçı bir ekip devlet onlara koruma verir ise pkk ye koruma vermiş gibi olur.

banner39