banner39

Bir pil 800 bin litre suyu zehirliyor

Doğaya bırakılan her bir pilin 800 bin litre suyu zehirleyeceğini söyledi. Açıkgöz, vatandaşların bu konuda dikkatli olması konusunda uyardı.

Genel 05.10.2010, 17:14 05.10.2010, 17:14
Bir pil 800 bin litre suyu zehirliyor

İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Havva Açıkgöz, doğaya bırakılan 1 pilin 800 bin litre suyu zehirleyeceğini söyledi. Açıkgöz, vatandaşların bu konuda dikkatli olması konusunda uyardı.

Kocaeli'nde geri dönüşümle ilgili çalışmalar devam ediyor. Çevre kirliliği ile adı bütünleşen şehirde tüm atıklar özenle toplanıp temizlenmeye çalışılıyor. Bu kapsamda İzmit Belediyesi de elektronik atıklardan, ambalaj atıklarına kadar birçok alanda atık toplama çalışmalarını sürdürüyor. Son dönemde atık lastikleri dahi toplayarak geri dönüşümünü sağlayan İzmit Belediyesi, atık piller konusunda da son derece hassas davranıyor. Tek bir pilin dahi toprağa ve suya karışmasıyla neden olacağı zehirlenmeyi önlemek amacıyla gerekli çalışmaları yapıyor.

Ağır metaller barındıran atık pillerin çevre için büyük bir tehdit oluşturduğunu söyleyen İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Havva Açıkgöz, tek bir pilin 800 bin litre suyu zehirlediğine dikkati çekerek, "Suları tehdit eden, atıldığı ortamda 4 metreküp toprağı zehirleyen pillerin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri dikkate alınmalıdır. Atık pillerin soluduğumuz havaya da olumsuz etkileri var. Başta merkezi sinir sistemi, böbrek, karaciğer ve beyin dokularının tahribatı olmak üzere, kanser ve sakat doğum gibi birçok hastalığa neden oluyor. Doğal hayata büyük zararı olan atık pilleri toplama çalışmalarında vatandaşlarımızın da desteklerini bekliyoruz." şeklinde konuştu.

 

Kaynak:  Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü