banner15

BM, Antalya'ya göçe el attı

BM, TÜİK'ten İstanbul'dan sonra en çok göç alan Antalya'ya yapılan göçleri araştırmasını istedi

BM, Antalya'ya göçe el attı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul'dan sonra en yoğun göç hareketinin yaşandığı Antalya, Birleşmiş Milletler (BM)'in yakın takibine girdi. BM'ye bağlı yardım kuruluşu Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'undan 'Antalya ve göç' olgusunu araştırmasını istedi.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Hacettepe ve Ankara üniversitelerinden akademisyenlerin de katılımıyla 16 Haziran'da başlayan araştırma 20 Temmuz'da tamamlandı. Antalya Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki, göçle gelmiş iki bin hanenin kapısını çalan araştırmacılar; Antalya'ya göçün nedenlerini, göçle gelenlerin ekonomik, sosyal, kültürel durumlarını, eğitim seviyelerini araştırdı. Antalya'daki göç hareketini analitik olarak inceleyen en kapsamlı araştırmanın sonuçları Ramazan Bayramı'ndan önce Uluslararası Göç Örgütü'ne teslim edildi.

Çalışmanın sonuçları ortaya çıktığında 'Antalya ve göç' konusunda daha net konuşmanın mümkün hale geleceğini belirten TÜİK Antalya Bölge Müdürü Abdi Öncel, verilerin ancak IMO'nun onay vermesi halinde açıklanabileceğini söyledi. Öncel, "Bölge Müdürlüğümüz BM ortak programı kapsamında; herkes için insana yakışır iş ulusal gençlik ve istihdam programı çerçevesinde, Antalya kent merkezinde hanelerin ve genç nüfusun sosyo-ekonomik nitelikleri, göç etme sebepleri, iş hayatı ve geçmiş iş deneyimleri, göç etmeye etkileri, göç etmeden önceki yerleşim yeri, göç ettiği yerleşim yeri ve gelecekteki potansiyel göçün yönünü belirlemeye yönelik istatistiki verilerin derlenmesi amacıyla Türkiye'de ilk kez Antalya kent merkezi göç ve iş hayatı araştırması yaptı. Araştırma bağımsız bir tahmin için ilk defa yapıldı." diye konuştu.

Çalışma için tabakalı örneklemeyle seçilen 2 bin haneye gidildiğini anlatan Öncel, hanenin nüfus tespiti, ayrıca konut olanakları, buzdolabı, çamaşır makinesi, telefon, klima gibi imkanlara sahip mi gibi konuların da araştırıldığı bilgisini verdi. Birçok göstergenin tespit edilebildiğine değinen Öncel, çocuk sayıları, çalışma durumları, iş bulurken hangi kanalların denendiği, niçin İstanbul'a değil de Antalya'ya göç edildiği gibi farklı sorunların da cevaplarının arandığını ifade etti. Öncel şöyle devam etti:

"Bana göre Antalya'daki göç hareketini analitik olarak inceleyen çok önemli bir çalışma oldu. Bu çalışma sonucunda Antalya ve göçle ilgili çok daha net konuşacağız. Antalya'ya göçle ilgili çok ciddi bilgilerimiz var. Sayısal bilgilerimiz var ama 'Neden Antalya? Antalya'ya adaptasyonda yaşadıkları sorunlar var mı, yok mu?' Bunlar hakkında bilgi sahibi değiliz. Bu çalışma sonunda bunlar da çıkacak ortaya. Gelenlerin eğitim düzeyi, okuryazarlığı, onlar da çıkacak. Hangi sektörde çalışıyorlar gibi bilgiler de ortaya çıkmış olacak."

Öncel, araştırmanın sonuçlarının ise IOM'nin onay vermesi halinde açıklanabileceğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2011, 14:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35