banner15

BM, Suriye çalışma grubunu askıya aldı

Mistura, Suriye'de 110 gündür kuşatma altındaki hiçbir bölgeye insani yardım ulaştırılamadığı için Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun BM insani erişim çalışma grubu toplantısını askıya aldığını duyurdu.

BM, Suriye çalışma grubunu askıya aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, bugünkü toplantıyı askıya almasının ardından BM Cenevre Ofisi'nde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

"TOPLANTI SEKİZ DAKİKA SÜRDÜ"

Suriye'ye insani yardım ulaştırılması konusunda herhangi bir ilerleme kaydedilemediğine işaret eden de Mistura, bu nedenle her hafta düzenlenen insani erişim çalışma grubu toplantısının bugün sadece 8 dakika sürdüğünü ve toplantıyı devam ettirmenin "anlamsız" olduğunu kaydetti.

De Mistura, "Yarın Dünya İnsani Yardım Günü. Suriye'de ise her gün çatışma, saldırı, roketler, varil bombaları, klorin gazı, hava saldırıları ve intihar saldırılarına şahit oluyoruz. Deyrizor'a havadan yardımlar dışında, kuşatma altındaki 18 bölgenin hiçbirine 110 gündür insani yardım konvoyu ulaşmadı. Bu nedenle bugünkü insani erişim çalışma grubu toplantısını askıya aldım." şeklinde konuştu.

Çatışmalara ara verilmediği için insani yardımların ulaştırılamadığını, Halep'in doğusunun kuşatma altında olduğunu ve kentin batısının da kuşatma riskiyle karşı karşıya kaldığını ifade eden de Mistura, Halep için 48 saatlik insani ateşkes çağrısını yineledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2016, 14:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35