banner39

BM uyardı:Şehirlerde gıda yetiştirme alanları şart

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nun, Berlin’de düzenlediği forumda 'şehir planlamaları yapılırken gıda ve beslemenin kalkınmaya eklemlenmesi gerekir' denildi.

Gündem 16.01.2016, 13:30 16.01.2016, 16:46
BM uyardı:Şehirlerde gıda yetiştirme alanları şart

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Berlin'de düzenlenen Küresel Gıda ve Tarım Forumu’nda gıda güvenliği ve beslenmenin, şehir planlaması ve kalkınmaya eklemlenmek zorunda olduğu bildirildi.

Forum’da konuşan FAO Doğal Kaynaklardan Sorumlu Genel Direktör Yardımcısı Maria Helena Semedo, “Dünyada büyüyen nüfusunun sağlıklı beslenmesi için kırsaldaki üreticiyle şehir pazarları arasındaki ilişkinin güçlenmesi, gıda sistemlerinin ise israfı en aza indirerek kapsayıcı ve çevreci olması gerekiyor” dedi.

Konuşmasında birçok şehirde herkese yetecek gıdanın düzenli olarak erişimde bulunmadığı uyarısında bulunan Maria Helena Semedo, “Bu durum şehirlerde yaşayan aç insan oranının giderek artmasına yol açacak” ifadelerini kullandı.

FAO’nun belirlemelerine göre bugün dünya nüfusunun yüzde 50’den fazlası şehirlerde yaşıyor ve bu oranın gelişmekte olan ülkelerde 2050’de yüzde 70’e çıkması bekleniyor.

Fırtınalar, seller ve diğer aşırı hava koşulları gibi iklim değişikliğinin artan etkileri şehirde yaşayan insanlar, özellikle de yoksul ve gıdaya erişimi olmayan kesimler için ciddi bir tehdit oluşturuyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?