banner39

BMC'nin tek taliplisi Ethem Sancak oldu

TMSF'nin Çukurova'dan devraldığı BMC 985 milyon lira ile satışa çıkarıldı. İhaleye Ethem Sancak'tan başka katılan olmayınca firma 725 milyon liraya satıldı. Son karar cuma günü verilecek

Genel 30.04.2014, 12:47 30.04.2014, 12:50
BMC'nin tek taliplisi Ethem Sancak oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TMSF'nin Çukurova'dan devraldığı BMC'nin satışı için ihale düzenlendi. Muhammen bedelin 985 milyon lira olduğu satışta en yüksek teklif 725 milyon lira oldu. İhale komisyonu uygun bulursa Cuma günü pazarlık aşamasına geçilecek.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), Çukurova Holding'ten yönetimini devraldığı zırhlı araç üreticisi BMC'nin bugün gerçekleştirilen satış ihalesine tek firma olarak Es Mali Yatırım ve Danışmanlık katıldı.

Konuya ilişkin açıklama, ihale öncesi TMSF tarafından dağıtılan bilgi notunda yer aldı. BMC'nin 985 milyon lira muhammen bedel üzerinden satışa çıkarıldığı ihale saat 11:00'da başladı.

Kapalı zarf usulüyle yapılan ihalede Es Mali Yatırım ve Danışmanlık 540 milyon lira teklif verdi.  İhale başkanı teklif artırılıp artırılmayacağını sordu. Bunun üzerine Es Mali Yatırım ve Danışmanlık teklifi 550 milyon liraya çıkardı. Muhammen bedelin 985 milyon lira olduğunun hatırlatılması üzerine Es Mali Yatırım ve Danışmanlık adına söz isteyen Ethem Sancak, BMC'nin birkaç yıldır çalışmadığını söyledi.

Çalışmayan kurumların erozyona uğradığını belirten Sancak, erozyona uğrayan kurumların da ayağa kaldırılması için masraflar yapılması gerektiğini kaydetti. Bu sözlerden sonra Sancak ihale rakamını 650 milyon liraya çıkardığını söyledi. Daha sonra dili sürçen Sancak 700 milyon lira rakamını telfuz etti. "700 milyon lira ağzınızdan çıktı" diyen İhale başkanı bu rakamı temel aldığını söyledi ancak yine de miktarın artırılmasını istedi. Sancak ise "Müsaade ederseniz 700 milyonda kalalım" dedi.

Bundan sonra ortaklarına danışmak için mola isteyen Sancak, moladan döndükten sonra BMC'yi bir dünya markası haline getirebilmek için 2 milyar dolarlık yatırım yapmalarının gerekeceğini söyledi. Sancak teklifini 710 milyon liraya çıkardı. İhale başkanının yine artırım istemesi üzerine Sancak son teklifinin 725 milyon lira olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?