banner15

BM'de Almanya-Brezilya ittifakı

Almanya ve Brezilya, casusluğa karşı yaptırım yapılması için BM'ye ortak bir teklif verdi.

BM'de Almanya-Brezilya ittifakı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan istihbarat örgütü NSA'nın dünya çapındaki takib ve kontrol çalışmalarının ortaya çıkması nedeniyle Almanya ve Brezilya, BM tarafından casusluk çalışmalarına karşı yaptırım kararı alınması için ortak bir tasarı teklif etti. Alınması teklif edilen kararla tüm üye ülkelerin dışarda yaptıkları casusluk faaliyetleri için belirledikleri kanunların ve pratik uygulamaların gözden geçirilmesi isteniyor.

Tasarıda hızlı bir şekilde gelişen teknolojinin insanlar için iletişimi ve bilgi edinmeyi kolaylaştırdığını, ancak devletlerin, şirketlerin ve özel kişilerin takibini ve haklarında bilgi toplamayı da kolaylaştırdığını, bunun da insan haklarını ihlale yolaçtığı ifade edildi. Aynı insan haklarına sanal alemde de dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı.

Konuyla ilgili kurulan bir BM komisyonu, Almanya ve Brezilya tarafından verilen teklifi 3 hafta içinde değerlendirerek Genel Kurula sunacak. Genel Kurulun yaptırım kararları bağlayıcı olmamakla birlikte sembolik olarak büyük bir değer taşıyor. Genel Kurul oylamasında küçük büyük farketmeden her üye devletin bir oy hakkı bulunuyor. Hiçbir üye devletin veto yetkisi bulunmuyor.

Alman Başbakan Merkel ve Brezilya Devlet Başkanı Rousseff'in Amerikan istihbarat kurumu NSA tarafından takib edilerek dinlendikleri ortaya çıkmıştı. İki ülkenin ortak olarak hazırladığı tasarıda ABD'den açıkça sözedilmedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2013, 17:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48