banner39

BM'den anormal sıcak uyarısı

BM'den yapılan açıklamada anormal sıcakların dünyada ölüm sayısını artırabileceği belirtildi

Genel 30.07.2016, 14:04 30.07.2016, 14:04
BM'den anormal sıcak uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler, iklim değişikliği sonucu, anormal derecede artmakta olan hava sıcaklıklarının dünyada ölüm sayısını artırabileceğini açıkladı.

BM Afet Riski Azaltma Ofisi, Kuveyt’te sıcaklıkların 54 dereceye ulaşmasının ardından bir açıklama yaparak bu sıcaklıkların insan hayatı için arz ettiği tehlike konusunda uyarılarda bulundu.

BM Afet Azaltma Özel Temsilcisi Robert Glasser BM Afet Azaltma Özel Temsilcisi Robert Glasser, "Asya ve Avrupa'da geçen yıl kaydedilen binlerce ölümlerin tekrarlanmasını önlemek istiyorsak, milyonlarca insana özel uyarı ve önerilerimizi sunmamız gerekir” dedi.

Geçtiğimiz 2015 yıl dünyada rekor sıcaklık kaydedilmişti. Fransa'da 3 bin 200, Hindistan'da 2 bin 248 ve Pakistan’da bin 229'den fazla kişi aşırı sıcaklıklar sonucu hayatını kaybetmişti. Bu yıl da aşırı sıcaklar sebebiyle ölüm sayısın artacağından endişe ediliyor.

Bu yılın ilk altı ayında Kuzey ve Güney Amerika, Afrika, Asya ve Pasifik bölgelerinde hava sıcaklığının tüm zamanların rekorunu kırdığı belirtildi. Bilim adamlarına göre, bu hava değişikliği tropikal fırtınalar ve şiddetli yağmurlar gibi doğal afetler tehlikesini de artırıyor.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?