banner39

BM'den Özgecan cinayetine kınama

BM Kadın ve BM Dünya Nüfus Fonu, Mersin'de üniversiteli öğrencinin öldürülmesini kınadı

Genel 19.02.2015, 08:36 19.02.2015, 08:36
BM'den Özgecan cinayetine kınama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM), Mersin’de Özgecan Aslan’ın hunharca öldürülmesini kınadı.

BM Kadın ve BM Dünya Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından ortaklaşa yapılan basın açıklamasında, Özgecan’ın katledilmesini “şiddetle kınıyoruz” denildi.

BM çatısı altında faaliyet gösteren iki kurum da, kadınlara karşı şiddetin insan hakkı ihlali olduğuna dikkat çekti.

BM Kadın ve BM Nüfus Fonu, Türk yetkililerden kadınlara karşı şiddet konusunda sıfır toleransı teşvik etmelerini istedi.

İki kurum ayrıca 2012 yılında İstanbul Kongresi’nde Türkiye’nin uluslararası kadına karşı şiddetle mücadeleyi içeren Avrupa Konseyi Sözleşmesi'ne imza attığını ve bunu etkin bir şekilde uygulaması gerektiğini bildirdi.

Özgecan cinayetini protesto etmek amacıyla sokağa dökülen binlerce insanın eylemlerini desteklediğini açıklayan BM Kadın ve UNFPA, “Bu korkunç cinayeti
kınıyoruz ve kadınlara, kız çocuklarına karşı şiddete de 'Hayır' demek için sokaklara dökülen binlerce insanın dayanışmasına ortak oluyoruz” denildi.

İstanbul Kongresi’nin yalnızca kadına, kız çocuklarına karşı şiddeti önlemek değil, aynı zamanda kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın da önlenmesini içerdiği hatırlatılan açıklamada, “İstanbul Kongresi’nde ‘Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi’ (CEDAW) sözleşmesi dünya standartlarına uygun bir içeriğe sahip. Bu sözleşme eğer uygulanırsa, dünyanın kadın ve kızlar için daha güvenli bir yer haline getirilmesinde etkili bir araç olacaktır” ifadeleri yer aldı. BM Kadın ve UNFDA ortak açıklamasında ayrıca Türkiye’de her 5 kadından ikisinin fiziksel şiddet veya tacize maruz kaldığına da dikkat çekildi.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?