banner15

BM'den yoksul ülkelere İklim desteği

BM, iklim eğişiklikleri ile mücadele edebilmek için önerilen projeler içinde ilk sekizini onayladı. İlk aşamada 168 milyon dolar yoksul ülkelere tahsis edildi

BM'den yoksul ülkelere İklim desteği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) yoksul ülkelerin iklim değişikliği ile mücadele etmesi için 168 milyon dolarlık ilk sekiz projeyi onayladı.

Gelişmekte olan ülkeleri iklim değişikliğine karşı yönlendirmeyi amaçlayan 2010 yılında BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesinin bir parçası olarak Güney Kore'de Songdo Uluslararası İş Bölgesi'nde kurulan, Yeşil İklim Fonu(GCF), 11'ncisini yaptığı Zambiya Kurulu toplantısında sekiz proje için 168 milyon dolar finanse etmeyi onayladı.

30 Kasım'da Paris'te başlayacak olan İklim zirvesi öncesinde onaylanan sekiz proje bugün ilan edildi. Fon yöneticisi Hela Cheikhrouhou " İlk projeler onaylandı. Yoksul ülkelerin iklim değişikliği projelerine destek olması için olumlu bir teşviktir." dedi. Paranın üçte ikisi iklim değişikliği etkilerine uyum operasyonları için ayrılırken, yaklaşık dörtte üçü hibe şeklinde dağıtılacak.

Afrika ülkesi Malavi'ye iklim değişikliği ile ilgili tehlikelere karşı erken uyarı sistemleri geliştirmeleri için 12,3 milyon dolar, iklim değişikliği ile ilgili su kesintileri yönetmeleri için Hint Okyonusundaki Maldivler'e 23,6 milyon dolar, Kore'nin 9,11 milyon dolarlık Peru'daki sulak alanlarda beş yıllık bir sürede yenilenebilir ve sürdürülenebilir enerji projesi onaylanan ilk proje oldu. Latin Amerika'ya yenilenebilir enerji yatırımlarını teşvik için 217 milyon dolar tahsis edilmesi onaylanması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 12:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35