banner15

Böcek operasyonunda 11 kişi gözaltında

Başbakan Erdoğan'ın ofisinin dinlenmesine ilişkin soruşturma kapsamında düzenlenen perasyonda 11 kişi gözaltına alındı. Başbakanlık koruma dairesi eski başkanı ile müdürü hakkında da gözaltı kararı bulunuyor.

Böcek operasyonunda 11 kişi gözaltında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, çalışma ofisine "böcek" tabir edilen dinleme cihazı konulmasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında 1. sınıf emniyet müdürleri Mehmet Yüksel ve Zeki Bulut'un da bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından bu sabah saat 06.00’da Ankara, Diyarbakır, İstanbul, Karabük ve Yozgat'ta eş zamanlı operasyonlar yapıldı.

Operasyonlar kapsamında Ankara'da 6, İstanbul'da 1, Diyarbakır'da 1, Yozgat'ta 2, Karabük'te ise 1 olmak üzere toplam 11 kişi gözaltına alındı.

Dördüncü sınıf emniyet müdürü, müstafi Serhat Demir ise yurt dışında bulunduğu için gözaltına alınamadı ancak evinde arama yapılıyor.

Bu arada, soruşturma kapsamında Ankara'da görevli bir polis memurunun Karabük'teki evine gelen ekipler, burada arama yaptı.

Ekipler çalışmalarını tamamladıktan sonra söz konusu adresten ayrıldı.

Gözaltındaki isimler

"Casusluk" suçlamasıyla yürütülen soruşturma çerçevesinde gözaltına alınan kişiler şöyle :

-1. sınıf emniyet müdürü Mehmet Yüksel. Eski Başbakanlık Koruma Daire Başkanı olan Yüksel, şu an itibarıyla Polis Teftiş Kurulu Başkanlığında görev yapıyor.

-1. Sınıf Emniyet Müdürü Zeki Bulut. Başbakan Erdoğan'ın eski koruma müdürü olan Bulut, şu an Polis Teftiş Kurulu Başkanlığında çalışıyor.  

-3. Sınıf Emniyet Müdürü Ali Özdoğan. İstihbarat Dairesi Başkanlığında çalışan Özdoğan, şu an itibarıyla A. Gaffar Okkan PMYO’da görev yapıyor.

-4. Sınıf Emniyet Müdürü Serhat Demir. Eski Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığı personeli olan Demir, Emniyet'ten istifa etti. Yurt dışında olan Demir, bu nedenle gözaltına alınamadı.

-4. Sınıf Emniyet Müdürü Sedat Zavar.  İstihbarat Dairesi Başkanlığında çalışan Zavar, şu an itibarıyla Erzurum İl Emniyet Müdürlüğünde görev yapıyor.

-Emniyet amiri görevinden ihraç edilen Ahmet Türer.  Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığında çalışan Türer'in, meslekten ilişiği kesildi.

-Komiser Enes Çigci. İstihbarat Dairesi Başkanlığında çalışan Çiğci, Ankara Gölbaşı ilçesinde görevine devam ediyor.  

-Başpolis Memuru İbrahim Sarı, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğünde görev yapıyor.

-Polis memuru Hurşit Gölbaşı, Başbakanlık Koruma Güvenlik Teknik Şube Müdürlüğünde çalışıyor.

-Polis memuru Harun Yavuz, KOM Daire Başkanlığında çalışırken, Hakkari İl Emniyet Müdürlüğüne nakledildi.  

-Polis memur Seyit Saydam, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğünde görev yapıyor.

-Polis memuru İlker Usta, İstihbarat Dairesi Başkanlığından, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğüne tayin edildi.

Bu arada, soruşturma kapsamında İstanbul'da şu an herhangi bir adreste arama yapılmadığı bildirildi.

 Zeki Bulut'un evinde arama

''Böcek" operasyonu kapsamında, 1. sınıf emniyet müdürü Zeki Bulut'un evinde arama yapıldı.

Bulut'un, Çukurambar semtindeki bir sitede bulunan evine sabah saatlerinde gelen emniyet ekiplerinin, teknik cihazlarla evi detaylı olarak aradığı öğrenildi.

Yaklaşık 3 saat süren aramanın ardından polis ekipleri siteden çantalarla ayrıldı.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan Bulut, bir süre Başbakan Erdoğan'ın koruma müdürlüğünü yaptıktan sonra Denizli Emniyet Müdürlüğüne atanmış, son olarak Polis Teftiş Kurulu Başkanlığında görevlendirilmişti.

Operasyonu kapsamında, Diyarbakır'da gözaltına alınan kamu görevlisinin ikametgahında da arama yapıldığı bildirildi.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 15:44
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48