banner39

Bodrum'daki toplantı Rus basınında

Rusya'dan da yakından takip edilen Türki Cumhuriyetler İşbirliği Konseyi toplantısı ile ilgili olarak Türkmenistan ve Kazakistan'ın konseye olan katkıları üzerinde duruluyor...

Genel 06.06.2014, 16:49 06.06.2014, 17:12
Bodrum'daki toplantı Rus basınında

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

Muğla'nın bodrum ilçesinde düzenlenen Türk Dilini Konuşan Ülkeler Birliği ve Türki Cumhuriyetler İşbirliği Konseyi toplantıları Orta Asya ve Rusya'dan da yakından takip edildi.

Nezavisimaya Gazeta yazarı Viktoriya Panfilova Bodrum’da düzenlenen Türki Cumhuriyetler İşbirliği Konseyi’nin “Türk Konseyi- modern İpek Yolu” deklarasyonunu değerlendirdi. Toplantıya Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkmenistan devlet başkanları katıldı. Toplantı sırasında Aliyev, Gül ve Berdimuhammedov arasında üçlü görüşme de yapıldı. Görüşmede Hazar enerji kaynaklarının Avrupa’ya taşınma konusu gündeme taşındı.

Panfilova, Konseye Türkmenistan’ın da katılmasının önemli bir gelişme olduğununaltını çizdi ve muhtemel üyeler içerisinde Özbekistan’ın da olabileceğine dair tahminde bulundu. Türkmenistan, 2009 yılında kurulan konseye Türkmenistan gözlemci statüsünde bulunuyordu.

Rus yazar yeni ittifakın dünyanın önemli ülkeleri tarafından da yakından takip edildiğine vurgu yaparak Kazakistan’ın kilit önemine değindi.

Avrasya Ekonomi Birliği’nin kurulması sırasında açıklama yapan Nazarbayev, Ermenistan’ın üyeliğine karşı çıkmış ve Dağlık Karabağ sorununda Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü destekleyeceğini bildirmişti.

Bu arada Nezavisimaya Gazeta’ya açıklama yapan Orta Asya ve Ortadoğu ülkeleri uzmanı Aleksandr Knyazev ise Türki cumhuriyetlerin çıkarlarının birçok konuda farklılık arz ettiğini belirtti ve güçlü bir ittifaka dönüşmesinin zorluğuna dikkat çekti.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?