banner39

Boğaz'da havai fişekli kutlama

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında İstanbul Boğazı'nda havai fişek, ışık ve ses gösterileri düzenlendi.

Genel 29.10.2013, 21:57 29.10.2013, 22:37
Boğaz'da havai fişekli kutlama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Boğaziçi Köprüsü ve Kız Kulesi arasındaki alanda yapılan gösteriler, saat 19.30'da ışık gösterisiyle başladı. Büyük havai fişek gösterisi ise Ortaköy Meydanı'ndan saat 19.45'te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından başlatıldı. 

Gösterilerde, 16 ayrı noktadan 20 tonluk, 48 bini aşan sayıda havai fişek atışı yapıldı. Her biri 8 bin watt enerji veren 150 "skytracer" kullanıldı. En büyüğünün ağırlığı 10 kilogramın üzerinde olan havai fişekler, İstanbul Boğazı’nda 250 metreye kadar yükseldi. Boğaziçi Köprüsü üzerinde 60 ateşleme sistemi yer aldı ve bin metre uzunluğunda ateş şelalesi oluşturuldu. 

Gösterinin müziği Fahir Atakoğlu tarafından organizasyona özel olarak bestelendi. Gösterinin koreografisi de besteye göre yapıldı. Gösteriler, organizasyon müziği eşliğinde seyredildi. Organizasyon öncesi ve sırasında, 30'u yurt dışından olmak üzere toplam 300 kişilik ekip görev yaptı. 

Gösteriler için Anadolu Yakası'nda Üsküdar Kuzguncuk sahili, Üsküdar Paşalimanı sahili, Üsküdar Beşiktaş - Kabataş motor iskelesi yanındaki park, Üsküdar Şemsi Paşa sahili Radar mevkisi ve Üsküdar Çamlıca İBB Sosyal Tesisleri bahçesi ile Avrupa Yakası'nda Beşiktaş Ortaköy sahili, Beşiktaş Barbaros Hayrettin Paşa Meydanı, Beşiktaş Dolmabahçe çay bahçesi, Beyoğlu Kabataş sahili, Beyoğlu Fındıklı Parkı, Eminönü Üsküdar - Kadıköy iskeleleri arasına ses sistemi kuruldu.  

Gösteriler, Anadolu Yakası'nda; Üsküdar Kuzguncuk Parkı, Paşalimanı Parkı, Üsküdar İskele ve Salacak sahilinde, Avrupa Yakası'nda; Ortaköy, Beşiktaş ve Dolmabahçe sahilinde toplanan vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.  

Gösteri boyunca Boğaz, gemi trafiğine kapatıldı. Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı ekipler, gösterilerin yapıldığı alanda gösteri boyunca devriye atarak, güvenliği sağladı. 

Bu arada, bazı vatandaşlar Şişli Belediyesi tarafından kiralanan ve gösteri boyunca Boğazici Köprüsü altında bekleyen vapurlarda gösteriyi izledi. Vapurlar, havai fişek gösterisinin ardından boğazda tur attı. 

ERDOĞAN KONUKLARIYLA İZLEDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti'nin 90. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında İstanbul Boğazı'nda yapılan havai fişek, ses ve ışık gösterilerini, Romanya ve Japonya başbakanlarıyla birlikte izledi.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde resmi görüşmeler gerçekleştiren Erdoğan, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla İstanbul Boğazı'nda yapılan havai fişek, ses ve ışık gösterilerini, Romanya Başbakanı Viktor Ponta ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe'yle, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait "KEGM-5" adlı gemiden takip etti.

TOPBAŞ: HEYECANLARIMIZ AYNI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ortaköy Meydanı'nda kurulan platformda yaptığı konuşmada, Cumhuriyet'in 90. yılının kutlandığını anımsattı. 

Bu coğrafyada 76 milyonluk büyük bir ailenin geleceğe birlikte yürüdüğünü belirten Topbaş, "Heyecanlarımız, umutlarımız, beklentilerimiz aynı. Hep beraberiz. Farklılıklarımızın zenginliklerini yaşadığımız bir coğrafyada birlikteyiz" dedi.

Topbaş, İstanbul'dan Cumhuriyet meşalesini bütün Türkiye'ye ve dünyaya yansıtmak üzere burada olduklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"İstanbul, gerçek anlamda barış, hoşgörü ve huzur kenti. Dünyaya bu mesajı veren, güzellikleri barındıran bu kentten dünyaya şunu haykırıyoruz; biriz, beraberiz, kol kola girdik ve geleceği, tarihi birlikte yazıyoruz. Bugün Sayın Başbakanımızın heyecanıyla İstanbul'a katmış olduğu Marmaray'ın getirdiği güzellikler arasından inşallah büyük Cumhuriyetimizi taçlandıracak projelerle milletçe geleceğe yürüyeceğiz."

BAŞKENTTE MEŞALELİ YÜRÜYÜŞ

Cumhuriyetin 90'ıncı yılı dolayısıyla Çankaya Belediyesince bu yıl 5'incisi düzenlenen meşaleli yürüyüşe çok sayıda vatandaş katıldı. 

Sakarya Caddesi'nde toplanan kalabalık, Birinci Meclis'e yürüdü. Ellerinde Türk bayraklarıyla ve belediyenin dağıttığı meşalelerle yürüyen vatandaşlar, burada saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nı okudu. Korteje, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık da katıldı.

Etkinlikte havai fişek gösterisi de gerçekleştirildi.

 

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?