banner15

Boğaziçi Kampüsü'nden dünyaya

Boğaziçi Üniversitesi'nden altı öğrencinin hazırladığı Kampüs'ten Dünyaya dergisinin ilk sayısında çok kapsamlı bir Filistin dosyası yer alıyor

Boğaziçi Kampüsü'nden dünyaya

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İnsanların dünyanın dört bir yanında süregelen zulümlere gereken tepkiyi göstermemelerine, yaşanan büyük katliamları büyük bir sessizlik içinde karşılamalarına Boğaziçi Üniversitesi'nden altı öğrenci daha fazla tepkisiz kalamadı. Bu büyük sessizliği "Kampüsten Dünyaya" dergisi ile bozmak, zulüm altındaki coğrafyaların sesini tek tek tüm insanlara duyurmak istediler. Kampüsten yükselen ilk ses; Filistin'in sesi oldu. 

Derginin yayın kurulunu oluşturan öğrenciler Filistin ile bu çalışmalarına başlamalarının nedenini şöyle açıklıyor: "63 yıldır süren İsrail zulmüne rağmen direniş ruhundan bir şey kaybetmeyen insanlar ve akıp giden bir hayat var Filistin'de. Filistin'in birçok yönden bize ışık olacağını düşünüyoruz. Onlar nasıl direnmekten vazgeçmiyorsa biz de bu çalışmamızı sürdürmekten, zulüm altındaki coğrafyaların sesini duyurmaktan vazgeçmemeliyiz. Bu zorlu yürüyüşümüzde Filistin'in direniş ruhundan güç alarak yolumuza daha büyük bir azimle devam edebileceğimize inandık ve bu çalışmamızda açılışı Filistin'le yaptık. " 

TÜM VİCDAN SAHİPLERİNE AÇIK ÇAĞRI

Kampüsten Dünyaya dergisinin ilk sayısı 10 farklı bölümden oluşuyor. Bu bölümlerde Filistin, tarihinden başlanılarak, günlük hayatın nasıl geçtiğine, 63 yıllık İsrail zulmüne karşı direniş ruhunun nasıl diri kaldığına, Filistinli mültecilerin yaşadıkları zorluklara kadar pek çok yönüyle anlatılıyor. 112 sayfadan oluşan dergi, okuyucularına Filistin için acil yardım çağrısında bulunuyor. Dergiyi çıkaran öğrenciler, derginin bir kişiye ulaşmasını dahi  ne kadar çok önemsediklerini altını çizerek belirtiyorlar. 

Filistin'in  kapak konusu olarak seçildiği  ilk sayıda; Ahmet Varol, Dr. Ahmet Emin Dağ, Ahmet Mercan, Ali Ayçil, Bülent Akyürek, Demet Tezcan, Av. Gülden Sönmez, Mevlana İdris, Mikail, Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Ömer Sevinçgül, Süleyman Kurt, Tarık Tufan yazıları ile; Adem Özköse, Mustafa Öztürk fotoğrafları ile; Hasan Aycın, Emre Çıldır, Necmettin Asma karikatürleri ile yer alan isimlerden sadece birkaçı. Bununla birlikte; Mescid-i Aksa muhafızı Şeyh Raid Salah, Av. Bülent Yıldırım, Rachel Corrie'nin ailesi Cindy-Craig Corrie gibi birçok isim de vermiş oldukları röportaj ve söyleşiler ile derginin içeriğini zenginleştiriyor. 

Kampüsten Dünyaya dergisi dönemlik olarak, yılda iki kez çıkarılacak. Her sayıda konu edinilen ülkenin acil ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak, o ülkede bir proje gerçekleştirilecek ya da o ülkenin yetimlerine sıcak bir el uzatılacak. 

Derginin ilk sayısından elde edilen gelir, İHH'nın Sponsor Aile Projesi kapsamında, Filistinli yetimlerin 1 yıllık masraflarını karşılamak için vakfediliyor. Şimdiye kadar dergiye yapılan bağışlarla 10 yetimin bir yıllık masrafları karşılanmış oldu. Bu sayı alınan her bir dergi ile artarak devam edecek. 

KAMPÜSLÜ ÖĞRENCİLERİN 'AFRİKA' DUYARLILIĞI 

Tamamen öğrenci hareketli bir hayır çalışması olan Kampüsten Dünyaya dergisinin 2. sayısında Afrika ele alınacak ve aynı zamanda Afrika yararına uluslararası bir karikatür yarışması yapılacak. Konusunun "Açlık, obezite, ölüm" olacağı yarışma için jüri üyeleri; karikatürist Hasan Aycın, Dağıstan Çetinkaya ve Turan Dertli olacak. Birçok kanaldan bağlantılarla dünya çapına duyurusunun yapılacağı bu çalışmada, dereceye girenler de yine Afrika yararına düzenlenecek bir programda ilan edilecek.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2011, 14:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35