banner39

Boğaziçili Yöneticiler'in forumu başladı

Boğaziçi Yöneticiler Vakfı, global markalar meydana getirmek için bir araya geldi. Bugün İstanbul'da Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşen forumda Bakan Dinçer de konuşmacı olarak katılıdı

Genel 24.03.2012, 11:27 24.03.2012, 12:18
Boğaziçili Yöneticiler'in forumu başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Boğaziçi Yöneticiler Vakfı'nın ilk kez düzenlediği 'Özgün İyi Yönetim Uygulamaları Forumu' İstanbul'da Haliç Kongre Merkezi'nde başladı. Dünya Bülteni'nin de sponsorları arasında olduğu forumda, kendi faaliyet alanında farklı, özgün ve başarılı bir uygulama ortaya koyan kuruluşların, başarı hikayelerini paylaşmaları, bu yolla yeni girişim ve projelere ilham verebilecekleri bir platform oluşturulması amaçlanıyor.

Forum'un açılış konuşmasını Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer yaptı. Dinçer, ''Türkiye'de 2006'da kamu yönetiminde yeniden yapılanma çalışmalarını tamamlayabilseydik ve kamu yönetiminde paradigma değişikliğini başarabilseydik, daha sonra ortaya çıkacak demokratik özerklik taleplerinin pek çoğunun önünü kesmiş olacaktık ve bugün Türkiye belki demokrasi açısından çok daha iyi bir noktada olabilecekti'' dedi.

Başarılı bir yönetimin, geleceğe odaklanması gerektiğini vurgulayan Dinçer, özellikle sürekli değişebilen bir çevre içinde iş yapanların, o çevrenin geleceğini iyi tahmin ederek, kendilerine ona göre bir konum seçmesinin önem taşıdığını söyledi.

Bakan Dinçer, değişimin evrimsel ya da devrimsel nitelik taşıyabileceğini belirterek, Türkiye'de kamu ve özel sektör yöneticilerinin önemli bir kısmının evrimsel değişimi tercih ettiğini, ancak herhangi bir anda sektörün dış dünyasında çok belirgin bir değişim başladığında, mesafeyi kapatmanın tek yolunun devrimsel değişim olduğunu vurguladı.

Vatandaş odaklı yönetim anlayışına geçmeye teşebbüs ettiklerinde evrimsel değişimlerin kendilerini sonuca götürmeyeceğini acı tecrübelerle yaşadıklarını ifade eden Dinçer, sağlık karnelerinin ilk sayfalarının fotokopilerinin çekilmesi uygulamasının ortadan kaldırılması, yabancıların çalışma izinleri için gerekli belgelerin azaltılması çalışmalarını fiili uygulamaya geçirmede yaşadıkları zorluklardan örnekler verdi.

Dinçer, ''Yönetimde temel stratejileri, paradigmaları değiştirmişseniz, evrimsel değişim çözüm olmuyor'' diyerek, devrimsel bir değişimde mevcut yöneticilerin korunmasının da süreci zorlaştıracağını, gizli direnişlerin, sessiz karşı koymaların ortaya çıkacağını dile getirdi.

Dinçer, bir sorun fark edildiğinde genellikle anında çözmek yerine, ''bekle gör'' politikası uygulandığını, ancak sorunu o anda çözmenin ciddi mesafe katedilmesini sağlayacağını ifade ederek, ''Türkiye'de 2006'da kamu yönetiminde yeniden yapılanma çalışmalarını tamamlayabilseydik ve kamu yönetiminde paradigma değişikliğini başarabilseydik, daha sonra ortaya çıkacak demokratik özerklik taleplerinin pek çoğunun önünü kesmiş olacaktık ve bugün Türkiye belki demokrasi açısından çok daha iyi bir noktada olabilecekti'' şeklinde konuştu.

Forum kapsamında düzenlenen oturumlarda TAV Havalimanı Holding, Çilek Mobilya, Bilim İlaç gibi özel sektör şirketleri yanı sıra Başbakanlık İletişim Merkezi, Sağlık Bakanlığı, Altındağ Belediyesi gibi kamu ve yerel yönetim kuruluşları da özgün iyi yönetim uygulamalarını katılımcılarla paylaşacaklar.

Özgün yönetim uygulamalarını ortaya koyan kuruluşların deneyim ve birikimlerini paylaşacakları bir organizasyon hedefledik diyen Boğaziçi Yöneticiler Vakfı (BYV) Mütevelli Heyeti Başkanı ve BİM İcra Kurulu Üyesi ve CFO Haluk Dortluoğlu bu sayede ufuk açıcı fikirlerin ortaya çıkacağını ifade etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?