Boğaziçililerden 'Doğu Türkistan' gecesi

Kampüsten Dünyaya Dergisi, 5 Nisan Cumartesi günü Doğu Türkistanlı yetimler yararına bir gece düzenliyor. Dergi ekibinden Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Safa Ahmet Gürbüz’le etkinlik üzerine hasbıhal ettik

Boğaziçililerden 'Doğu Türkistan' gecesi

İbrahim Ethem Gören/ Dünya Bülteni - Kültür Servisi

Boğaziçi Üniversitesi’nden bir grup hamiyetperver öğrenci Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde Doğu Türkistan Yetimler Gecesi organize ediyor.

5 Nisan Cumartesi günü Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde 1.000 kişinin katılımıyla düzenlenecek olan Doğu Türkistan Yetimler Gecesi, Kampüsten Dünyaya Dergisi ekibinin ortak çalışmasıyla hayat buluyor...

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri öncülüğünde yayınlanan “Kampüsten Dünyaya Dergisi”, her sayısında zulüm altında olan Ümmet-i Muhammed'in mazlum evlatlarını sayfalarına taşıyarak, elde edilen geliri, ilgili coğrafyadaki Müslümanlara gönderiyor…

Dergi ekibinden Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Safa Ahmet Gürbüz’le Doğu Türkistan Yetimler Gecesi üzerine hasbıhal ettik.

İbrahim Ethem Gören: Safa Ahmet Bey, Doğu Türkistan Yetimler Gecesi'ne geçmezden önce Kampusten Dünyaya Dergisi'ni konuşalım... Dergi nasıl ortaya çıktı? Hedefleri nelerdir?

Safa Ahmet Gürbüz: Biz, Boğaziçi Üniversitesi'nde okuyan bir grup arkadaşımızla birlikte 2010 yılında çıktık bu yola. Mazlumların sesini, İslâm coğrafyasının muhtelif bölgelerindeki mümin kardeşlerimizin acısını duyabilmek ve duyurabilmek için... Bir kıvılcımla başladı dergimiz. Üç büyük hedef koyduk önümüze: Birincisi, mazlum coğrafyaları işliyoruz ve bu coğrafyalarla alakalı önce kendimiz bilinçlenip daha sonra ulaşabildiğimiz herkesi bilinçlendirmeye çabalıyoruz. İkincisi, bu bilinçlenme sürecimizi öylesine kaliteli, yazınsal ve akademik bir çalışmayla taçlandırıyoruz ki, işlediğimiz coğrafyayla ilgili kapsamlı bir arşiv elde edilmesini sağlıyoruz. Üçüncü olarak da, ortaya koyduğumuz bu çalışma vasıtasıyla mazlumların sesi olmakla kalmayıp, onlara elimizden geldiğince yardım ediyor, elde ettiğimiz bütün gelirleri işlediğimiz coğrafyaların yetimlerine vakfediyoruz.

Şimdiye kadar bahsettiğiniz hedeflere yönelik neler yaptınız?

Hedeflerimiz doğrultusunda, hamd olsun ki, tam gaz depar atmaya, yorulmamaya, didinmeye, uğraşmaya ve daha çok uğraşmaya devam ediyoruz. Şimdiye kadar bu amaçlara matuf üç dergi yayınladık ve bir de yetimler gecesi ortaya koyduk: Filistin (2010), Afrika (2011) ve Balkanlar (2013) sayılarımızın satışlarına hâlen devam etmekteyiz. 2011 yılında ise Afrikalı Yetimler Gecesi isimli bir organizasyon yapmıştık. Allah nasip ederse önümüzdeki cumartesi günü, yani 5 Nisan 2014'te iki yeni meyve daha ortaya koyuyoruz: Kampüsten Dünyaya Dergisi Doğu Türkistan sayısı ve Doğu Türkistan Yetimler Gecesi. Şimdiye kadar elde ettiğimiz gelirlerle 20 Filistinli, 9 Afrikalı ve 2 Balkanlı yetimin birer yıllık ihtiyaçlarına sponsor olduk. İnşallah yeni hedefimiz Doğu Türkistanlı yetim kardeşlerimiz olacak.

Doğu Türkistan sayısı yayınlama fikri nasıl ortaya çıktı?

Doğu Türkistan, sizin de bildiğiniz üzere, ümmetin kanayan yaralarından yalnızca birisi. Çin’in zulmüne ve basın ambargolarına binaen maalesef ki buradaki kardeşlerimizin acıları, sözleri ve sesleri duyulmuyor. Biz de mazlum coğrafyaların sesi olmak için çıktığımız bu yolda, Doğu Türkistan bölgesi özelinde, gerek ümmetin gerekse diğer vicdanlı insanların bilinç ve bilgi eksikliğini fark ettik ve bu haseple yeni sayımızı Doğu Türkistan olarak belirlemeye karar kıldık.

Derginin içeriğinden bahseder misiniz?

Dergimizin bu sayısı da önceki sayılarımızda olduğu gibi işlediğimiz coğrafyada yaşanan savaşlardan bu coğrafyanın kültürüne, bölgenin tarihinden coğrafyasına, işlenen zulümlerden bölgenin toplumsal ve siyâsî yapısına geniş bir yelpazede yazılara sahip. Doğu Türkistan'la ilgili karikatürlerin, röportajların, seyahatnamelerin ve daha nice yazı ve incelemelerin bulunduğu yeni sayımızda, Doğu Türkistan'la ilgili çalışmalar yürütmüş akademisyenlerden kanaat önderlerine kadar birçok önemli isme yer verdik.

YAŞANAN ZULÜMLERE ELİMİZDEN GELDİĞİNCE “DUR” DİYORUZ

Doğu Türkistan'daki kardeşlerimizin ahvaline dair neler söylemek istersiniz?

Doğu Türkistan gerçekten acılarla kıvranıyor. İşin fenası, burası unuttuğumuz bir coğrafya. Filistin denince, Myanmar denince, Suriye denince gözümüzün önüne çokça kareler ve haberler gelebilirken Doğu Türkistan bu konuda çok sıkıntılı bir bilgi sürüncemesine sahip. Oysaki bu bölgede yaşanan katliamlar ve bölge halkının yaşadığı dramlar hiç de diğer mazlum coğrafyalardan farklı olmadığı gibi belki daha bile fazla. Biz ise bu bölgeden fazlasıyla bihaberiz. Bunda Çin devletinin basın yasaklamaları kadar Müslüman camianın bu coğrafyaya sırtını dönmüşlüğünün de etkisi mevcut. Ancak biz bunun dönülmez ufkun akşamı olduğunu düşünmüyor ve yaşanan zulümlere elimizden geldiğince "Dur!" diyoruz.

“YETİMİ KENDİNE YAKIN TUT”

Geceye ve amacına dair neler söylemek istersiniz?

Doğu Türkistan Yetimler Gecesi aracılığıyla hem bu coğrafyaya dair muhtaç olduğumuz bilinci oluşturmayı, hem bu bilince erişmek için doğru bilgi kanallarını kullanmayı ve bu bilgi kanallarını tanıtmayı, hem de elde edeceğimiz gelirlerle en azından “Bir yetimin yanağında küçük bir tebessüm” olmayı hedefliyoruz. Ne diyordu Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem? “Yetimi kendine yakın tut! Başını elinle okşa ve onu sofrana oturt. Böyle yaparsan kalbin yumuşar ve hacetin görülür.” (Râmûz El-Ehadis)

Geceden ne bekliyorsunuz?

Geceden en büyük beklentimiz Müslümanların ve diğer vicdan sahiplerinin artık Doğu Türkistan'da yaşanan zulümlere göz yummamaları, buradaki Müslüman kardeşlerine ve onların hürriyet mücadelelerine sahip çıkmalarıdır.

Boğaziçi Üniversitesi'nde tahsil gören hamiyetperver öğrenciler olarak ümmetin mazlum evlatlarına yönelik başka hangi projeler gündeminizde olacak?

Biz, Kampüsten Dünyaya Dergisi ekibi olarak, mazlum coğrafyaların sesi olmaya, göz yumulan, hor görülen, unutulan, bilgi ve bilince mahrum kalınan coğrafyaları tanıtmaya ve bu coğrafyalara elimizden geldiğince yardım etmeye devam edeceğiz inşallah. Bir sonraki durağımızın neresi olacağı ise henüz belli değil.

Son olarak okuyucularımıza nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

Doğu Türkistan Yetimler Gecesi, 5 Nisan 2014 Cumartesi günü, saat 19:00'da, Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde olacak. Okurlarımız organizasyonla ilgili her türlü sorularına kampustendunyaya@gmail.com adresine e-mail atarak veya 0530 569 3423 nolu telefonu arayarak cevap bulabilirler.

Ayrıca okuyucularımızdan şunu rica ediyoruz: Okumaya devam etsinler. Unutmasınlar ki Allah'ın Müslümanlara ilk emri (belki de günümüzde en muhtaç olduğumuz ihtiyacımız olan) “Oku!” idi. “Oku! Rabbin en büyük kerem sahibidir.” (Alak-3)

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2014, 16:28
banner53
YORUM EKLE

banner39