banner15

'Boks sağlığa zararlı yasaklansın' önerisi

Boksun insan sağlığına zararlı olduğunu belirten uzmanlar yasaklanması önerisinde bulunuyor

'Boks sağlığa zararlı yasaklansın' önerisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünyaca meşhur boksör Muhammed Ali'nin öldüğü yönündeki iddialar ile yine dünyaca meşhur boksör Sinan Şamil Sam'ın hayatını kaybetmesinden sonra yeniden gündeme gelen "boks sporu" tartışılıyor. Bu spor dalının insan sağlığına zararlı olduğunu belirten uzmanlar yasaklanmasından yana.

Boks sırasında kafaya gelen her yumruk darbesinin beyinde çok büyük tehlikeler oluşturduğuna dikkat çeken Prof. Tanrıdağ NTV'ye yaptığı açıklamalarda, "Ünlü boksör Muhammed Ali, kafasına yediği darbelerden dolayı Parkinson hastalığına yakalandı" dedi.

Beynin erken yaşlanma risk envanterinde boks sporunun önemli bir risk faktörü olduğunu kaydeden Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, boksun beyni erken yaşlandırdığını söyledi.

“Boks aktivitesi insanlığın çirkin yüzlerinden biridir” diyen Prof. Dr. Tanrıdağ şöyle konuştu: “En kısa zamanda spor olmaktan çıkarılmalıdır. Nedeni ise boksun Erken Beyin Yaşlanması Risk Envanter’inde net bir risk faktörü olarak yer alan kafa darbelerinin bu faaliyet sırasında sıkça yaşanması. Kask takılsın takılmasın kafaya isabet eden her darbe beyin damarları ve hücreleri üzerinde şok etkisi yaratır.
Bu şokun etkisiyle bilincini kısa süreli olarak kaybederek knock-down ya da knock-out olanlarda bu risk çok daha fazladır. Kafaya isabet eden darbeler sırasında beynin kılcal damarlarında kan sızmaları olur. Bu kan sızmalarının zaman içinde artması beyin içindeki bağlantı yollarını yavaşlatır pusuda bekleyen hastalıkları ortaya çıkarır.”

Boksör Muhammed Ali’nin yaşadıklarının bu konuda en büyük örnek olduğunun altını çizen Prof. Dr. Tanrıdağ, kafalarına darbe gelenlerin, beyin hastalıkları yaşadıklarını söyledi: “Boksör Muhammed Ali'yi unutmayalım. Kendisi boks hayatının başında kelebek gibi uçan arı gibi sokan bir boksördü. Ne yazık ki çok genç yaşta ağır bir Parkinson hastalığı oldu. Çünkü boks beyni erken yaşlandırır. Kafalarına darbe yiyerek yaşayanlar Alzheimer hastalığının bir çeşidi olan damarsal bunamaya erken yakalanırlar.”

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2015, 16:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35