banner15

Bonzai ölümlerinde hükümete suçlama

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, Bonzai isimli uyuşturucu maddesinin neden olduğu ölümlerden hükümeti sorumlu tuttu. Tekin, hükümetin yeterli tedbir almadığını savundu

Bonzai ölümlerinde hükümete suçlama

CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Birleşmiş Milletler'in dünyad Bonzai ila en tehlikeli ve hızlı yayılan Bonzai (Jamaikan Gold) kullanımına Türkiye'de göz yumulduğunu iddia etti.

Gürsel Tekin, "İktidar, Bonzai satışlarına MOBESE kamera kayıtlarına rağmen hiçbir önlem almaması dikkat çekicidir. İktidar Bonzai ile gençliğimizin uyuşturulmasına neden göz yumuyor, önlem almıyor?" diyerek, okul önlerinde dahi yaygın olarak satılan ve gençler arasında çok sık kullanılan Bonzai adlı sentetik uyuşturucuyu İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya sordu.

Gürsel Tekin, TBMM Başkanlığı'na İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle verdiği soru önergesinde halk arasında 'Bonzai' olarak bilenen 'Sentetik Kannabioid' adlı uyuşturucunun Türkiye'de oluşturduğu tehlikenin günden güne büyüdüğüne dikkat çekti. CHP Genel Sekreteri Tekin, şöyle dedi:

"ÖNLEM YOK"

"Bonzai, Birleşmiş Milletler Suç ve Uyuşturucu Ofisi tarafından dünyada en tehlikeli ve hızlı yayılan uyuşturucu olarak kabul edilmiştir. Bu madde kullanımı sonucu gerçekleşen ölümlerin sayısı son derece tedirgin edici boyutlara ulaşmıştır.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı 2011 raporunda da gençler arasında bu maddenin kullanımında ciddi bir artış olduğu belirtilmiştir. Maddenin satışı İstanbul'dan Şanlıurfa'ya kadar Türkiye'nin neredeyse tüm bölgelerinde yaygın bir şekilde sürmektedir. İstanbul özelinde satışların, Beyoğlu, Sultangazi, Maltepe ve Kartal'da MOBESE kameralarının önünde alenen yapıldığı tarafımızca bilinmektedir.

Bahsi geçen ilçelerde bulunan MOBESE kameralarının gerektiği gibi incelenmiş olması halinde bu suç unsurlarının zamanında tespit edilmesi ve engellenmesi mümkün olacaktır."

"İKTİDAR SORUMLU"

Tekin, "2011'den bu yana ilgili kurum raporlarında yer almış olmasına rağmen 'Bonzai' kullanımına dair hükümet tarafından hiçbir tedbir alınmamış olması, yaşanan ölümlerde AKP Hükümeti'nin doğrudan sorumluluğunun bizzat kanıtıdır. Gençlerin hayatını tehdit eden böyle bir tehlikeye karşı ise tek bir önlem alınmamış olması ve hükümetin bu duyarsız tutumu tarafımızdan kabul edilemez. Hükümetin görevi ölü yıkayıp defnetmek midir yoksa ölümlere engel olacak çalışmaları yapmak mıdır?" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, İçişleri Bakanı Efkan Ala'dan yazılı cevap vermesini istediği önergesinde, cezaevleri ve AMATEM merkezlerinin bulunduğu hastanelerde uyuşturucu satışı iddialarını da anımsatarak 8 soru yöneltti.

Tekin'in İçişleri Bakanı Ala'dan yazılı cevap istediği sorular şöyle: "MOBESE kameraları önünde ve sosyal medya aracılığıyla 'adres teslim' şekilde yapılan satışların emniyetin bilgisi olmasına rağmen yapıldığı iddialarına dair görüşünüz nedir?

MOBESE'ler,  Anayasa'nın 34.Maddesi olan "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Düzenleme" hakkını kullanan gençlerin göz altına alınması mı için mi,  'Bonzai' satışı gibi organize suçların engellenmesi için mi kurulmuştur?

Okul önlerinde yaygın olarak gerçekleşen satışlarla, ilköğretim çağındaki çocukları dahi tehdit eden maddenin, okul bölgelerinde satışının engellenememesinin gerekçesi nedir?

Türkiye'de Bonzai kullanımı sebebiyle, her yıl ayrı ayrı belirtilmek üzere, kaç vatandaşımız hayatını kaybetmiş, kaçı halen tedavi görmektedir? Türkiye'de “Bonzai" adlı uyuşturucu maddeyi kullananların yaş ortalaması nedir?

Bağımlılık oranlarının yıllara göre dağılımı nasıl gerçekleşmiştir? Bu maddeyi kullanmaktan ötürü cezaevine giren gençlerin, cezaevlerinde yine satıcıların koğuşlarında kaldığı yönündeki iddialarla ilgili ne düşünüyorsunuz? Bu gençlerin tekrar topluma kazandırılması adına kaldıkları cezaevlerinde rehabilitasyon hizmeti verilmekte midir?

Hükümetin madde kullanımı ve bağımlılığı ile mücadele adına politikası ne derece yeterlidir?"

Bonzai işte bu hale getiriyor:

 

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2014, 14:09
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48