banner15

Bozdağ: Bağımsız yargı kazandı

Adalet Bakanı Bozdağ, HSYK seçimine dair, "Hakim ve savcılarımız, ideolojik bir yargı anlayışına 'hayır' demişlerdir" dedi.

Bozdağ: Bağımsız yargı kazandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bugün yapılan HSYK seçimleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin yargısı kazanmıştır diyen Bozdağ, çoğulcu bir seçim olduğunu belirterek "Seçim sonuçları yargı camiasına hayırlı olsun. Seçim sonuçları herkesin yararına olacaktır" dedi.

Bozdağ "2010 referandumu sonrasında yapılan ilk seçim tam değerlendirme imkanı olmamıştır. Ancak seçim sonrasında yaşananlar yargı içinde ayrışma ve gruplaşmalara yol açtığı görülmüştür. Bu seçim şeklinin değiştirilmesi gerektiğini, Anayasa'nın 159. maddesinin değiştirilmesi gerekiyor. Bu konuda tüm partilere çağrıda bulunyorum gelin bu maddeyi birlikte yazalım.

Yargıyı birleştirecek, bütünleştirecek, yargıyı politize olmaktan kurtaracak yeni bir düzenlemeye ihtiyaç vardır. Biz bu konuda adım atmaya hazırız. Ben bu konuda bütün partilere bu maddenin değiştirilmesi için öneri götürdüm. Ancak zaman geçmiş değil. Bundan sonra partiler bir araya gelip bu maddeyi değiştirelim derlerse biz teklifimizin arkasındayız. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı için için bunu değiştirmeye hazırız.

Ortaya çıkan sonuçlara baktığımızda YARSAV diye birşey gözükmüyor. Bazı gazetelerin bağımsız aday diye gösterdikleri isimlerin nereye bağımlı olduğunu daha iyi biliyorlar. Bu kişiler tam bağımlılar. Bunu açık açık açık konuşalım. Yargının bağımsızlığı herkesin güvencesidir. Eğer yargı belli bir insiyatifin eline geçerse bundan herkes zarar görecektir.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2014, 10:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35