banner39

Bozdağ: Zekeriya Öz savcılık vasfını yitirdi

Adalet Bakanı Bozdağ, Erdoğan ve Efkan Ala hakkında suç duyurusunda bulunan Savcı Zekeriya Öz'ün savcılık vasfını yitirdiğini söyledi.

Genel 06.08.2014, 20:35 06.08.2014, 20:35
Bozdağ: Zekeriya Öz savcılık vasfını yitirdi

Savcı Zekeriya Öz'ün Başbakan Erdoğan ve İçişleri Bakanı Efkan Ala hakkındaki suç duyurusu ve adliye çıkışında yaptığı açıklamalar hükümetin gündeminde.

Efkan Ala'dan sonra konuyla ilgili bir açıklama da Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan geldi.

HSYK'yı göreve çağıran Bozdağ, "Savcı Öz savcılık vasfını yitirmiştir. Adının savcı olması bu gerçeği değiştirmez" ifadelerini kullandı.

Bozdağ'ın konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklama şu şekilde:

"Hakim ve savcılar görevlerini tarafsız bir şekilde yapmalılar. Yargı görevi yapanlar kararlarına göre konuşmalıdırlar. Gerekçeyi yazdıktan sonra dosya ile ilgili konuşmamalıdırlar. Verdiği kararı izah için açıklama gereği duyuyorsa kararında bir yanlışlık vardır.

Yargı görevi yapanların siyasi parti genel başkanı gibi konuşmaları, tehdit içeren açıklamalarda bulunmaları yakışık almaz. Bir tane örnek göstersinler ki bir cumhriyet savcısı, başbakanı tehdit etsin. Savcı Öz'ün düşmanlığı kendisini esir almış. Artık görevini tarafsız bir şekilde yerine getirme özelliğini kaybetmiştir.

Adının cumhuriyet savcısı olması tarafsız olduğunu göstermez. Ana muhalefet partisinden daha sert açıklamalar yapıyorsa bunun sorgulanması gerekir. Hukuk devletinde yargı görevi yapanlar böylesine politize olamazlar. Hukuk devletine inanan herkesin bu keyfiliğe, hukuk tanımazlığa karşı sesini yükseltmesi gerekir.

Bu nefreti başbakana karşı yapanlar başkalarına karşı da yapar. Savcının biri çıkıyor ve ülkenin başbakanını, bakanını tehdit ediyor. Almanya'da Amerika'da yapsın bir savcı bakalım ne oluyor. Türkiye yol geçen hanı değil. Savcı Öz savcılık vasfını yitirmiştir. Adının savcı olması bu gerçeği değiştirmez. HSYK'yı hukuk devletine sahip çıkmaya davet ediyorum."

Kaynak: Ajanslar

 

 

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü