banner39

Bozdağ'dan Alman mahkemelerine tepki

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Almanya'daki duruşmalar için "Mahkeme başkanı umarız ki 17 Nisan'a kadar bu duruşmayı izleyecek medya arasına Türk medyasının temsilcilerini alır ve böylelikle bu davanın sağlıklı görülmesine katkıda bulunur." dedi

Genel 01.04.2013, 12:20 01.04.2013, 16:19
Bozdağ'dan Alman mahkemelerine tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Almanya'daki duruşmaya Türk medyasının alınmamasının tarafsızlığa gölge düşüren bir tutum olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) üyeleriyle Rixos Otel'de kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

Bozdağ, Almanya'da Türklerin yaşadığı yerlerde çıkan yangınlarla ilgili, "Gerek Stuttgart'ta gerek Köln'de meydana gelen yangınlarda mutlaka Neo-Nazi cinayeti olma ihtimali veya başkaları tarafından bunun bir kundaklama veya başka bir eylem olma ihtimalini de dikkate alarak bütün soruların sorulması ve bu soruların cevaplarının bulunması ve kamuoyuyla paylaşılmasında fayda var" dedi.

ALMANYA'DAKİ DURUŞMALAR

Bozdağ, Almanya'daki Neo-Nazi cinayetleriyle ilgili aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör hücresi davasının Türk gazetecilerce izlenmesine izin verilmemesine yönelik bir soru üzerine, Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde 17 Nisan'daki duruşmayı Türk basının izlemesine izin verilmeyince nedenini sorduklarını, müracaat sırasına göre basının alındığı cevabıyla karşılaştıklarını ancak Türk basını olmamasına rağmen Hollanda, Avusturya gibi ülkelerden gazetecilerin duruşmayı izleyeceğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, şunları söyledi: "Bir dava görüyorsunuz ve bu davada 8 Türk hayatını kaybetmiş. Türk medyasından bir tane temsilciye duruşma salonunda yer vermiyorsunuz. 50 tane Alman medya temsilcisine yer veriyorsunuz. O zaman burada mahkeme başkanının tarafsızlığını söyleyemeyiz. Tarafsız bir başkanın yapacağı bir iş değildir bu. O yüzden mahkeme başkanı umarız ki 17 Nisan'a kadar bu duruşmayı izleyecek medya arasına Türk medyasının temsilcilerini alır ve böylelikle bu davanın sağlıklı görülmesine katkıda bulunur.

Aksi takdirde mahkeme başkanının böyle davrandığı bir yerde taraf olduğu kanısı güçlenir herkeste. O zaman da dava sonucunda burada ne tür karar verirse versin bu karara dair herkeste bir şüphe oluşacaktır. Mahkeme madem ki aleni, madem ki mahkeme yapacağı yargılamadan yana herhangi bir endişesi yok, öyleyse bu aleniyetin gereğini yapması lazım.

Ama maalesef mahkeme başkanının tutumu bu noktada fevkalade hukuk devletiyle uygunsuz bir tutumdur. Tarafsızlığına gölge düşüren bir tutumdur. Bu, yargılamanın sonucunda ortaya çıkacak karara ilişkin hepimizde şimdiden şüpheye sevk eden bir tutum olmuştur. Umarız mahkeme başkanı bu noktada tavrını değiştirir.

Eğer Türkiye'de bir Alman'ın mağdur olduğu ya da maktul olduğu bir dava olsa, sanıklar Türk olsa, böyle bir yargılamayı Türk mahkemesi yapsa, oraya Alman medyasından bir tane temsilciye yer vermese herhalde kıyamet kopardı. Bu da Avrupa'nın her zaman bildiğimiz çifte standardının göstergesidir."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?