banner39

Breivik kahkahalarla katliam yapmış

Norveç'in Utoeya adasında 69 kişiyi katleden Anders Behring Breivik'in adadakilere ateş açarken 'kahkalar' attığı iddia edildi.

Genel 10.05.2012, 12:13 10.05.2012, 12:16
Breivik kahkahalarla katliam yapmış

Norveç'in Ütöya adasına geçen yıl Temmuz ayında düzenlediği saldırıda 69 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik saldırı sırasında 'sevinç çığlıkları' atmış. Breivik'in Oslo'da devam eden mahkemesinde Çarşamba günü ifade veren görgü tanıklarından Tonje Brenna, Breivik'in adadakilere ateş ederken kahkahalar attığını söyledi.

Bir diğer görgü tanığı da Breivik'in adadan yüzerek kaçmak isteyenlere de ateş açtığını belirtti. Utoeya adasındaki gençlik kampına 22 Temmuz 2011'de düzenlediği silahlı saldırıda 69, aynı gün Oslo'da düzenlediği bombalı saldırıda da 8 kişiyi öldüren Breivik cinayet işlediğini itiraf ediyor ama cezai mesuliyeti kabul etmiyor. Breivik, Norveç'i çokkültürlülük ve göçe karşı korumak istediğini savunuyor. Norveçli saldırgan, Ütöya adasındaki İşçi Partisi toplantısınının çok kültürlülüğü desteklemesi nedeniyle 'meşru bir hedef' olduğunu iddia ediyor.

"MAYTAP SANDIM"

Mahkemede tanıklık eden 24 yaşındaki İşçi Partisi Gençlik Kolları Başkanı Tonje Brenna, saldırı sırasında duyduğu ateş seslerini önce 'maytap' sanmış.

Ütöya adasındaki toplantıyı düzenleyen Brenna, "Telefonda birine, 'Birilerinin espri anlayışı çok kötü galiba, maskaralık ediyorlar' dedim" diye konuştu. Sesin geldiği tarafa yönelen Brenna, kurşunların hedefi olan iki üç kişinin yerde yattığını görmüş.

Panik yaşandığını aktaran Brenna, yarası kanayan bir kızla beraber taş bir çıkıntının arkasında Breivik'ten saklandığını söyledi. Brenna, Breivik'in açtığı ateş seslerini duyduğunu ve etrafındakilerin bir bir kayalara düştüğünü ifade edip ekledi: "Kendi kendimize yarın evde olacağımızı ve Cumartesi günü ailemizle birlikte patlamış mısır yiyip film izleyeceğimizi söylüyorduk. Ancak büyük bir terk edilmişlik ve umutsuzluk vardı. Hiçkimse birşey yapamıyordu. Kanlar içinde soğuk ve ıslaktık. Vurulmamın an meselesi olduğunu düşünüyordum".

Oslo'daki mahkemeden bildiren BBC muhabiri Steve Rosenberg, Brenna'nın Norveçli saldırganın 'sevinç kahkaları' attığını ifade ettiğinde Breivik'in gülümseyip başını salladığını söyledi. Brenna, "Sevinç kahkaları duyduğumdan eminim. Tarif etmem gerekirse 'Vuu-huuu' gibi bir sesti" dedi.

Breivik geçen haftaki ifadesinde saldırı sırasında gülümsediği ve kahkaha attığı iddialarını reddetmişti. Hâkimin, Breivik'in görgü tanıklarına doğrudan soru yöneltemeyeceğini söylemesi ise Breivik'i öfkelendirdi.

"GÖLE KAÇIP KURTULDUK"

Bir diğer görgü tanığı tekne sahibi Oddvar Hansen de, Ütöya adasından gelen sesler üzerine hemen oraya yöneldiğini söyledi.

İki kızı tekneye çıkaran Hansen, Breivik'in son saldırıları düzenlediği adanın güneyinde, suyun içinde ağlayan ve yardım için el sallayanları gördüğünü aktardı.

Hansen, kıyıdan uzaklaşanlara yardım etme kararının 'zor bir tercih' olduğunu belirtip ekledi: "Sonradan bu tercihle yaşamak zorunda kalmak çok güçtü".

Breivik, planın öldürebildiği kadar çok kişiyi öldürmek olduğunu söylemişti.

Üçüncü bir görgü tanığı Bjoern Ihler, sahte polis üniforması içindeki Breivik'in sakin bir şekilde kendilerine seslendikten sonra açtığı ateşten, iki kişiyle beraber göle kaçıp kurtulduklarını belirtti.

Mahkemenin vereceği karar, Breivik'in akıl sağlığının yerinde olup olmadığına bağlı olacak. Breivik'in hapishane veya akıl hastanesine gönderilemesine karar verilecek.

Psikiyatri uzmanları Breivik'in akıl sağlığının yerinde olmadığı ve yasal sorumluluğu olmadığını dile getirmişti ancak bir diğer rapor tam tersi kanıya varmıştı.

Breivik, eylemlerinin siyasi olduğunu kanıtlamak için akıl sağlığının yerinde olduğunu savunuyor.

 

Kaynak: Ajanslar/bbc

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?