banner39

BRICS IMF'ye rakip bankada anlaştı

BRICS ülkelerinin Brezilya'daki zirvesi başladı. Grubun Dünya Bankası'na rakip olarak Kalkınma Bankası projesi zirvenin ana gündem maddesi. Liderler bankanın kurulması konusunda nihai anlaşmaya vardı

Genel 16.07.2014, 12:24 16.07.2014, 13:57
BRICS IMF'ye rakip bankada anlaştı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'nın oluşturduğu BRICS ülkelerinin 6. zirvesi Brezilya'da başladı. Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, BRICS zirvesinde Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'na rakip olacağı düşünülen kalkınma bankası konusunu görüştü. Liderlerin Forteleza kentindeki görüşmesinde bankanın kurulması kararı alındı. 

Merkezi Şangay'da olması planlanan banka 50 milyar dolarlık bir sermaye ile kurulacak, 100 milyar dolarlık döviz rezervi olacak. Beş ülkenin katıldığı zirvede alınan karara göre, bankanın operasyonlarını ilk beş yıl Hindistan yürütecek. Daha sonra görevi Brezilya, ondan sonra da Rusya devralacak.

DÖVİZ REZERVİNİN BÜYÜK KISMI ÇİN'DEN

Anlaşmaya göre 100 milyar dolarlık döviz rezervi, BRICS üyesi ülkelerin aidatlarından oluşacak. Çin 41 milyar dolar, Rusya, Hindistan ve Brezilya 18'er milyar dolar, Güney Afrika Cumhuriyeti ise 5 milyar dolar sermaye yatıracak. Muhtemel yardım, aidatın tutarı ile kısıtlanacak. Dışa sermaye çıkışı problemiyle karşı karşıya kalan veya döviz piyasasında baskıya uğrayan ülke, kendi ihtiyaçlarını temellendiren bir başvuruyla aidatın yüzde 30'u oranında acil yardım alabilecek.

2016'DA KREDİ VERİYOR OLACAK

Banka 2016 yılında kredi vermeye başlayacak. Beş ülke, 10’ar milyar dolar nakdi yedi yılda yatırıp, 40 milyar dolar da teminat ile bankayı kuracak. Banka, 2016’da kredi vermeye başlayacak ve diğer ülkelerin üyeliğine açılacak. Fakat BRICS ülkelerinin hisseleri, ülke başına yüzde 11’den, yani toplamda yüzde 55’ten aşağıya düşemeyecek.

BRICS ülkelerinin kurmayı planladığı kalkınma bankası, merkezi Washington'da bulunan IMF ve Dünya Bankası'na rakip olarak görülüyor.

BRICS'i eleştirenler üye ülkelerin çok az ortak paydası olduğunu ve grubun yaptırım gücünün bulunmadığını savunsa da kimilerine göre yeni bir kalkınma bankası, gelişmekte olan ülkelerin IMF ve Dünya Bankası'na ilişkin temel şikayetlerine çözüm umudu taşıyor. 

Düşünce kuruluşu Eurasia Group'tan Latin Amerikalı uzman Joao Castro Neves'e göre, "bir kalkınma bankası ve fon kurma düşüncesi, bankanın gücünün kullanılmasıyla da" bağlantılı.

Zirveyle ilgili açıklamada bulunan Neves, planın Dünya Bankası ve IMF'ye, "Dinleyin arkadaşlar, eğer siz reform yapmazsanız, gelişmekte olan ülkelerin gücünü kabul etmeye açık olmazsanız, biz de kendi yapılanmamıza bakarız" demenin bir başka yolu olduğunu düşünüyor.

BRICS zirvesinde bankanın yeri ve oy hakları gibi detayların da ele alınması bekleniyor. 

BRICS ülkelerinin kalkınma bankası kurması fikri, ilk kez 2012 yılında gündeme gelmiş, geçen yıl Güney Afrika'da düzenlenen 5. BRICS zirvesinde onaylanmıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
18
kapalı
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?