banner15

Bu gece mübarek Kadir Gecesi

Kur’an-ı Kerim’de bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilen Kadir Gecesi, 26 Ağustos Cuma gecesi idrak edilecek

Bu gece mübarek Kadir Gecesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kur’an-i Kerim’in inmeye başladığı Ramazan ayının yirmi yedinci gecesi İslam’da en kutsal ve faziletli olarak açıklanan Kadir Gecesi bu gece idrak edilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce düzenlenecek Kadir Gecesi programı, Şanlıurfa Halilurrahman Camisi’nde gerçekleştirilecek.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in de katılacağı programda, hafızlar Yunus Koçan, Ali Tel, Emrullah Akbaş, Mehmet Atıcı ve Bünyamin Kahvecibaşı’nın Kur’an-ı Kerim tilavetlerine, Abdullah Yiğit, Ahmet Uzunoğlu, Şahin Çakmak ve İlhan Şengül okuyacakları mevlit ile eşlik edecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı Tasavvuf Musikisi Korosunun da ilahiler seslendireceği programda, Ramazan Tahiroğlu ve Dr. Dursun Aygün dua edecek.

Program TRT 1’den canlı yayınlanacak.

Kuran'ın indirildiği gece

Kadir Gecesi'nin mübarek bir gece olması ise, özellikle Kuran-ı Kerim'in bu gecede indirilmeye başlamış olmasından kaynaklanmaktadır. Kadir Sûresi'nde bu husus şöyle anlatılmaktadır: "Şüphesiz, biz onu (Kuran'ı) Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir." (Kadir, 97/1-5) Ayrıca Duhân Sûresi'nde yer alan "Biz onu (Kuran'ı) mübarek bir gecede indirdik." (Duhân, 44/3) âyetinde de Kadir Gecesi'nin kastedildiği âlimlerimiz tarafından belirtilmektedir. (İbn Kesîr, Tefsîr, VII/245)

Kadir Gecesi duası

Böyle faziletli bir gece hakkında Resûlullah (sav): "Her kim inanarak ve (sevabını Allah'tan) umarak Kadir Gecesi'ni ibadetle geçirirse geçmiş günahları bağışlanır. Her kim Ramazan orucunu inanarak tutarsa geçmiş günahları bağışlanır." (Buhârî, Savm, 6; Buhârî, Îmân, 25) buyurmuş ve Kadir Gecesi'nde hangi duayı okuması gerektiğini soran Hz. Âişe'ye: "Allah'ım sen affedicisin, ikram sahibisin, affetmeyi seversin, beni de affet." şeklinde dua etmesini tavsiye etmiştir. ( Tirmizî, Deavât, 84)

100 BİN HATIM İÇİN ORTAK DUA

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bugün idrak edeceğimiz Kadir Gecesi dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Kadir Gecesi'nin bin aydan hayırlı olmasının Kur'an-ı Kerim'in bu gece inmeye başlamasından kaynaklandığını belirten Görmez, mesajında şunları söyledi:

"Kur'an-ı Kerim'in kadrini, kıymetini bildiğimiz oranda Kadir Gecesi'ni ihya etmiş oluruz. Eşref-i mahlukat sıfatı ile Cenab-ı Hakk'ın emanetini müdrik olan bir kulluk, her şeyden önce bu geceyi bir af ve mağfiret şölenine dönüştürerek kendini yenileme durumunda mümkündür. Bu şölen başta Afrika kıtasında yaşayan kardeşlerimiz olmak üzere açların, yoksulların, mağdurların, mahrumların, topyekun zayıf bırakılmışların haklarına dikkat kesilmeyi, buna karşılık yapıp ettiklerinden, arayıp bulduklarından dolayı şımaran, azgınlaşan, kendini mutlaklaştıran her düşünceye karşı da bir tavır almayı zorunlu kılmaktadır. Kadir Gecesi'ni ihya etmek, başta Müslüman kardeşlerimiz olmak üzere zaman ve mekan sınırlaması gözetmeksizin bütün kardeşlerimize yakın durmayı ve onların dertleriyle dertlenmeyi gerektirmektedir."

İstanbul Müftüsü Mustafa Çağırıcı ise, evlerde ve camilerde okunan yaklaşık 100 bin hatim için Sultanahmet Camii'nde bu akşam ortak dua edileceğini kaydetti. Sultanahmet dışında Eyüp Sultan, Süleymaniye, Yeni, Beyazıt ve Dolmabahçe camilerinde de özel programlar düzenlediklerini kaydeden Çağrıcı, Afrika ve özellikle Somali'de yaşanan kıtlığın bu yılki Kadir Gecesi'nin en önemli konusu olacağını ifade etti. Gecede Afrika'ya yardım çağrısı yapılacağını belirten Çağrıcı, İstanbul'daki 95 caminin sabaha kadar açık olacağını da belirtti.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 11:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35