Bu sene köprüde piknik yapılmayacak

Boğaziçi Köprüsü'nün önceki yıllarda sallanmasını göz önünde bulunduran yetkililer bu yıl Avrasya Maratonu'nda pikniğe izin verilmeyeceğini açıkladı

Bu sene köprüde piknik yapılmayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pazar günü koşulacak Vodafone İstanbul Maratonu, önceki yıllarda şiddetle sallanan Boğaziçi Köprüsü’nün güvenliğini yeniden gündeme getirdi. Uzmanlar, benzer durumun tekrar yaşanmaması için yetkilileri uyardı.

Zaman Gazetesi’nde yer alan habere göre köprünün bir an önce bakıma alınması gerektiğini belirten Yüksek Mühendis ve Kent Bilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, “Yarışmacıların haricindeki vatandaşların köprüden geçmesine izin verilmemeli ya da köprü atletlerden sonra belli aralıklarla kullanılmalı.” dedi.

Köprüye kapasitesinin üstünde yük binmemesi gerektiğini vurgulayan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semih Tezcan, aynı anda taşınabilecek trafik yükünün en fazla 2 bin 500 ton olduğunu hatırlattı. Tezcan, “Bu 60 tonluk 41 adet M60 askeri tanka, 25 tonluk 100 adet üç akslı ağır vasıtalı kamyona, 2 tonluk bin 250 adet binek arabasına ve bir şerit başına en çok 6 bin kişiye denk geliyor.” ifadesini kullandı.

Endişelenecek bir durumun olmadığının altını çizen Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, “Köprü üstünde beklemeye ve pikniğe ve oturmaya izin verilmeyecek. Bu yıl rezonans olmayacak.” açıklamasını yaptı.

30 bin maratoncu beklediklerini belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise şunları kaydetti: “Halk koşusundaki sayı 100 binin üzerine çıkacak. Köprü güvenliği açısından grupları köprüye 15 dakika aralıklarla alacağız.”

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 08:44
banner53
YORUM EKLE

banner39