banner15

Bu yaz 450 kişi boğularak hayatını kaybetti

Boğularak hayatını kaybedenlerin yıllık ortalaması, depremlerde kaybedilen insanların yıllık ortalamasına eşit

Bu yaz 450 kişi boğularak hayatını kaybetti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Daha yaz sezonu sona ermemesine rağmen sezonun başlamasından bu yana suda serinlemek isteyen 450 kişi boğularak hayatını kaybetti.

Arama kurtarma birlik müdürlükleri ve sağlık il müdürlüklerinden alınan bilgiye göre, Haziran ayından bugüne kadar 450 kişi sularda can verdi. En çok boğulma olayları ise gölet, su birintintileri, sulama kanalları, kum ocakları çukurları, göl gibi durgun sularda gerçekleşti, bunu nehirler, denizler izledi.

Türkiye'nin bir çok bölgesinde boğularak suda kaybolanları arayan ve bu konuda uzman dalgıç ekibine sahip olan Sakarya Sivil Savunma Birlik Müdürlüğü'ne göre en çok gençler boğularak hayatını kaybediyor. Müdürlüğün hazırladığı raporda gençler arasında boğulmanın en önemli sebepleri arasında cesaret yarışı geliyor. Yüzme bilmeyenler de arkadaşlarının telkiniyle kendisini suda buluyor. Yüzme bilenler de arkadaşlarını kurtarayım derken canından oluyor.

En çok boğulma olayları ise zemini balçıkla kaplı gölet, kum ocakları tarafından bırakılıp gidilen çukurlar, sulama kanaları göl gibi durgun sularda meydana geliyor. Denizlerde ise en çok boğulma Karadeniz'de yaşanıyor. Hırçın dalgalı ve aniden derinleşen Karadeniz, yüzme bilmeyen ya da az yüzme bildiğini iddia edenler için en tehlikeli yerler arasında bulunuyor.

VALİLİK: BOĞULARAK ÖLENLERİN SAYISI DEPREMDE ÖLENLERLE EŞİT

Bu arada, Sakarya Valiliği'nin yaptığı araştırmaya göre, her yıl yaz sezonunda yaklaşık bin kişi boğularak hayatını kaybediyor. Bu rakamın, depremlerde kaybedilen insanların yıllık ortalaması olan rakama eşit olduğu belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2011, 13:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35