banner15

Bulgar sınırında TIR kuyruğu 10 kilometreye düştü

Geçtiğimiz günlerde 25 kilometreye çıkan TIR kuyruğu 10 kilometreye düştü

Bulgar sınırında TIR kuyruğu 10 kilometreye düştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan’ın Türkiye sınırındaki Kapitan Andreevo gümrüğünde geçen Cuma günü düzenlediği rüşvet operasyonuyla başlayan yoğunluk, beşinci gününe girdi.

Bulgar gümrüğünde işlemlerin yavaş yapılması ve TIR’ların uzun sürelerde aranması sonucu Türk tarafında bekleyen araçların kuyruğu 25 kilometreye kadar uzanmıştı. Saatte 8 TIR alımı yapan Bulgar gümrüğü, Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü yetkililerinin görüşmelerinin ardından 60’a kadar çıkarak hızlandı. Bu nedenle kuyruk beşinci gününde 10 kilometreye kadar eridi.

BU SON SEFERİM

30 yıldır TIR sürücü olduğunu anlatan Hasan Yılmaz, kuyruklarda beklemeye daha fazla dayanamayacağını ve emekli olma kararı aldığını söyledi. İki gün önce Fransa’ya tekstil ürünü taşıdığını belirten Yılmaz, şöyle dedi:

“Hayatım kuyruklarda geçti. Ankara’yı bilmem, yurt dışını bilirim. Ama bu sefer kararımı verdim bu işi bitirdim. Artık emekli olacağım. Bu çile dayanılacak gibi değil. Arayan soranımız bile olmuyor. Buradan geçince Bulgar ayrı bir dert, Sırbistan ve diğer ülkeler bizi kullanıyor. Cezası ayrı, sıkıntısı ayrı. Bu son seferim. Bundan sonra işi bırakıyorum, emekli olacağım. Böyle para kazanma olmaz. Kuyruklara çözümü biz mi bulalım? Diğer gümrükleri de kuyrukla geçiyoruz.”

TIR’CILAR HEP MAĞDUR

İki günden bu yana kuyrukta beklediğini anlatan diğer TIR sürücüsü Mustafa Erikli ise Almanya’ya mobilya yükü taşıdığını söyledi: “Burada alın teri var, ailemizden, çocuklarımızdan uzaktayız. Kahvaltıyı araçta yapıyoruz. Çekmediğimiz çile kalmıyor. Gelsinler bizi görsünler. İki gündür kuyruktaki çilemiz herkesi hat safhaya getirdi. Artık Kapıkule’de kuyruk olmasın istiyoruz. Çünkü TIR sürücüleri hep mağdur.”

5 GÜNDE 5 BİN 344 TIR GİRİŞ ÇIKIŞ YAPTI

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Kapıkule Sınır Kapısı’ndan 5 günde 5 bin 344 TIR geçiş yaptı. Buna göre 2 bin 809 TIR Türkiye’ye girerken, 2 bin 535 TIR da Bulgaristan’a çıkış yaptı. Bulgaristan’a açılan diğer sınır kapısı Hamzabeyli de ise 5 günde 2 bin 955 TIR giriş-çıkış yaparken, işlemlerin hızlanmasının ardından kuyruk 6 kilometreye kadar düştü.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2016, 14:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35