banner39

Burkay: Eylemsizlik karşılıklı olmalı

Kemal Burkay, 'Bir taraf eylemsizlik ilan etmişse ordu da operasyonları durdurmalıdır' dedi.

Genel 02.08.2011, 14:13 02.08.2011, 14:13
Burkay: Eylemsizlik karşılıklı olmalı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yazar Kemal Burkay, Van'da hayatını kaybeden askerlere üzüldüğünü belirterek, bu ve benzeri olayların diyalog sürecini sabote etmek amacıyla yapılan eylemler olduğunu söyledi. Barış istediklerini dile getiren Burkay, "Silahlar susarsa diğer taraf da operasyon yapmasın. 'Ordu silah bıraksın' diyemeyiz ama bir taraf eylemsizlik ilan etmişse diğer taraf operasyon yapmasın." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise 31 yıl aradan sonra Türkiye'ye dönen yazar Kemal Burkay'ın Türkiye'nin sorunlarını demokrasiyle, kardeşçe özüm noktasında olumlu katkı sağlayacağına inandığını söyledi. Barış ortamının olması için hükümet olarak ellerinden geleni yaptıklarını belirten Günay, "Çoğulculuğu geliştirerek, insanlarımızı eşitliğini sağlamak için elimizden geldiğince adımlar atmaya çalışıyoruz." yorumunu yaptı.

Ertuğrul Günay, 12 Eylül askeri darbesinden bu yana İsveç'te yaşayan ve geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye dönen Kürt aydın Kemal Burkay ile İstanbul Taksim Hill Otel'de bir araya geldi. Burada yaklaşık yarım saat görüşen Günay ve Burkay, daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi. İkili, gündeme ilişkin konuları değerlendirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?